ZDrogi.pl > Aktualności > Podjedziesz pod dystrybutor i się porządnie zdziwisz. Wpływ pandemii jest jeszcze większy
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 14:50

Podjedziesz pod dystrybutor i się porządnie zdziwisz. Wpływ pandemii jest jeszcze większy

Ceny paliw w czasie pandemii
Marek BAZAK/East News

Ceny paliw mogą poszybować w dół - tak przynajmniej z wynika prognoz analityków.

Kierowcy mogą nieźle się zdziwić. Co spowodowało taką zmianę? Jak się okazuje powódów jest kilka.

Ceny paliw lecą w dół

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Ceny paliw od dłuższego czasu lecą delikatnie w dół. Według danych podanych przez e-petrol, na które powołuje się TVN24, ceny paliw spadają już trzeci tydzień z rzędu. Ile teraz muszą zapłacić kierowcy?

Obecnie kierowcy płacą za olej napędowy średnio 4,26 zł/l, natomiast za litr benzyny 95-oktanowej już 4,39 zł/l. Proporcjonalnie w ostatnim czasie najbardziej podrożał autogaz, a jego średnia cena wynosi 2,04 zł/l.

Ceny paliw w najbliższym czasie mogą kształtować się na różnym poziomie. Kierowcy tankujący olej napędowy będą płacić od 4,30-4,41 zł, a ci tankujący benzynę 4,21-4,32 zł/l. Mimo podwyżek najtańszym paliwem pozostanie autogaz, którego cena będzie się wahać między 2,04-2,10 zł za litr.

Ceny paliw są uzależnione nie tylko od sytuacji panującej w kraju, ale również na świecie.

Pandemia koronawirusa oraz jej wpływ na popyt na paliwo najbardziej wpływają na jego ceny.

Problem jest globalny. Nawet Rosja zapowiedziała ograniczenia produkcji paliwa. Co więcej, zdaniem ekspertów jest to jeszcze dalszy krok niż plany OPEC+ zakładające zmniejszenie produkcji do końca tego roku.

Ceny paliw uzależnione są także od sytuacji w Stanach Zjednoczonych i tamtejszej kampanii wyborczej. Kandydat Demokratów, Joe Biden zapowiedział rozmowy z Iranem, które mogłoby prowadzić do zniesienia sankcji z Iranu i powrót tamtejszej ropy na rynek.

- Tego rodzaju deklaracja - nawet jeśli stanowi formę przedwyborczej kokieterii, stanowi ważną zmianę w podejściu amerykańskiego establishmentu do kwestii irańskiej, cytuje analityków e-pertol TVN24.

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Tagi: Diesel Bentley
Powiązane