ZDrogi.pl > Aktualności > Ceny na stacjach szaleją. Internauci przypominają słowa Obajtka sprzed połtora roku - Wideo
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:04

Ceny na stacjach szaleją. Internauci przypominają słowa Obajtka sprzed połtora roku - Wideo

Kasjerzy na stacjach w Niemczech zarabiała trzykrotnie więcej niż w Polsce
Piotr Molecki/East News

Od dłuższego czasu obserwujemy niepokojący wzrost cen paliw (benzyny, oleju napędowego oraz autogazu). Liczby na stacjach powoli dobijają do rekordowych wartości i nie brakuje miejsc, gdzie za litr Pb95 trzeba zapłacić ponad 6 zł.

To zrozumiałe, że większość kierowców jest mocno niezadowolona ze wzrostu cen paliw, bez których ich auta stają się bezużyteczne. Internauci przypomnieli sobie obietnice prezesa Orlenu, Daniela Obajtka, który zapewniał, że prowadzona przez niego spółka sukcesywnie obniża ceny benzyny i dalej będzie je obniżać.

10 lat wcześniej Prezes Jarosław Kaczyński zapewniał, że wystarczy jedynie obniżyć akcyzę, aby ceny paliw zmalały. Polityk podkreślił, że dotychczasowej władzy zabrakło do tego odwagi - po wyborach sytuacja miała się zmienić.

Teraz internauci przypomnieli sobie o słynnym wywiadzie w "Gościu Wiadomości", w którym rok temu Daniel Obajtek tłumaczył, dlaczego ceny benzyny na stacjach Orlen są takie niskie.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Wystarczy odwaga, aby ceny paliw były niskie

10 lat temu Jarosław Kaczyński tłumaczył, że benzyna stała się bardzo, bardzo droga i wystarczy elementarna wiedza, że w cenie benzyny około 50 proc., czyli np. na 200 złotych to jest 100 zł, to są podatki".

Po 10 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości wciąż nie widać zapowiadanej obniżki podatków (a co za tym idzie cen paliwa). Za litr benzyny „95” trzeba płacić na niektórych stacjach ponad 6 złotych. Co gorsza, analitycy zapowiadają dalszy wzrost paliw.

Teraz politycy PSL zauważają, że cena litra benzyny mogłaby spaść nawet o złotówkę, gdyby rząd obniżył akcyzę, a Orlen marżę i apelują o pilne działania.

Niestety, Jarosław Kaczyński, kiedyś zwolennik obniżania akcyzy, dziś uważa, że to zły pomysł, który wpłynąłby negatywnie na wpływy do budżetu państwa. Tymczasem na stacjach benzynowych notowane są kolejne rekordy, a analitycy przewidują kolejne podwyżki.

Nagranie udostępniamy poniżej:

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected];

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Żródło: Twitter/@FlasH_vikop