ZDrogi.pl
Policjanci ostrzegają przed nową metodą złodziei

YouTube: OfficialYRP

Złodzieje mają nowy sposób na śledzenie ofiar. Jak go uniknąć?

10 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Policjanci ostrzegają przed nowym sposobem złodziei samochodowych na śledzenie potencjalnych „ofiar". W trudno dostępnych miejscach chowają urządzenia, które powstały w zupełnie innym celu... ale znacznie ułatwiają złodziejom pracę.

O jakie urządzenie chodzi? Konkretnie o wytwór Apple - AirTag. To nowy produkt w ofercie amerykańskiej marki, które zadebiutowało w kwietniu tego roku. Urządzenie powstało, aby pomóc ludziom śledzić ich klucze, bagaże i inne łatwe do zgubienia przedmioty. Korzystając z iPhone, można śledzić lokalizacje AirTaga i szybko odnaleźć „zgubę". Niestety złodzieje szybko nauczyli się korzystać z urządzenia w niecnym celu. Wykorzystują je do monitorowania lokalizacji samochodów, które zamierzają ukraść.

O nowej metodzie złodziei poinformowała policja w Yorku, publikując film, na którym przestrzega kierowców i instruuje, jak można zabezpieczyć się przed kradzieżą pojazdu z wykorzystaniem urządzenia Apple.

- AirTagi są umieszczane w niewidocznych miejscach pojazdów, gdy są one zaparkowane w miejscach publicznych, takich jak centra handlowe lub parkingi – cytuje słowa detektywa Jeffa McKercher z York Regional Police portal Interia.pl.

Stacje benzynowe. Czy warto wierzyć wskazaniom dystrybutora?

Ile paliwa nalewają dystrybutory? Sprawdzono czterech gigantów. Wyniki są zaskakujące

CZYTAJ DALEJ

AirTagi są ukrywane w zaczepach przyczep, zderzakach i innych trudnych do zauważenia miejscach na pojazdach. Bardzo trudno jest urządzenie zlokalizować... w dodatku mało kto ogląda uważnie wszystkie zakamarki auta przed ruszeniem w podróż.

Jak działa nowa metoda złodziei? Znaczniki AirTag są zaprojektowane w taki sposób, aby wysyłać komunikat pobliskim telefonom firmy Apple od ośmiu do 24 godzin po oddaleniu się od telefonu właściciela. To pozostawia mnóstwo czasu dla złodzieja, aby umieścić urządzenie na pojeździe, śledzić i w odpowiednim momencie ukraść auto, zanim właściciel zorientuje się, że miał przyczepionego AirTaga do swojego pojazdu.

Policja z Yorku apeluje, by zachować szczególną ostrożność i daje rady, jak zabezpieczyć się przed taką kradzieżą. Jeśli posiadasz iPhone'a, możesz otrzymać powiadomienie, że w pobliżu znajduje się cudzy AirTag.

Jeśli to możliwe, parkuj samochód w zamkniętym garażu, ponieważ większość pojazdów jest kradziona z podjazdu i otwartych przestrzeni. Warto również zaopatrzyć się w mechaniczne zabezpieczenia przed kradzieżą - np. blokadę kierownicy lub wybieraka skrzyń biegów. Złodzieje już dawno temu odzwyczaili się od walki z takimi zabezpieczeniami i mogą one skutecznie ich zniechęcić.

Nagranie udostępniamy poniżej:

Mercedes AMG SLS  Rowana Atkinsona/MercedesBlog

Motoryzacyjne ciekawostki, czyli najciekawsze auta Jasia Fasoli - Galeria

Rowan Atkinson, czyli serialowy Mr. Bean lub, po naszemu Jaś Fasola, jest wielkim fanem motoryzacji. Nie każdy sobie zdaje sprawę z tego, jak poważną kolekcją dysponuje powszechnie lubiany aktor.

Zobacz galerię >

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Toyota wprowadza subskrypcję na elementy wyposażenia

Aktualności

Toyota wprowadza abonamenty. Klienci będą musieli płacić latami za wyposażenie

Czytaj więcej >
18-latka zginęła w wypadku. Jechała z parą bliźniaków. Nikt nie przyznał się do prowadzenia auta/Zdjęcie archiwalne z miejsca wypadku: KMP w Nowym Sączu

Aktualności

18-letnia Angelika zginęła w wypadku. Autem jechali bliźniacy. Żaden się nie przyznał

Czytaj więcej >
Od maja 2022 r. nowy wzór dowodów rejestracyjnych

Aktualności

Od maja 2022 r. nastąpi ważna zmiana. Opublikowało nowy wzór dowodu rejestracyjnego

Czytaj więcej >
Piłkarze Legii zaatakowani przez pseudokibiców

Aktualności

Autobus Legii zaatakowany przez pseudokibiców. Ucierpieli piłkarze

Czytaj więcej >

Aktualności

Dramatyczny finał egzaminu na „prawko". Auto wpadło do rzeki

Czytaj więcej >
Piotr Kraśko od sześciu lat jeździł bezprawnie samochodem

Aktualności

Piotr Kraśko od 6 lat bezprawnie jeździł samochodami. Został skazany

Czytaj więcej >