ZDrogi.pl
Akcja Bezpieczna szkoła w Mysłowicach

PIOTR GAJEK/East News

Za nietrzymanie rąk na kierownicy 500 zł mandatu. Tyle samo za brak maseczki podczas kontroli

2 Lipca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Mandat wysokości 500 zł można dostać za nietrzymanie rąk na kierownicy w trakcie kontroli. Przepis ma zapewnić bezpieczeństwo policjantom. Ponadto kolejne 500 zł kary, można dostać za brak maseczki.

Mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy w trakcie kontroli może wynieść nawet 500 zł. Przepis wydaje się zagmatwany, a dla niektórych kierowców nawet bezsensowny. Są jednak przesłanki, które doprowadziły do wprowadzenia kary do taryfikatora. W trakcie samej kontroli trzeba mieć maseczkę, nawet jeśli nie planowaliśmy wychodzić z auta. Łącznie możemy zapłacić nawet 1000 zł.

Firma Panek

Zostawił auto na minuty na plaży i sobie poszedł. Pozostawił pojazd z włączonym silnikiem

CZYTAJ DALEJ

Mandat 500 zł za nietrzymanie rąk na kierownicy podczas kontroli

Obowiązek trzymania rąk na kierownicy ma zapewnić funkcjonariuszom bezpieczeństwo. Policjanci mają w ten sposób mieć pewność, że kierowca nie szuka broni, ani innego przedmiotu, który może w jakiś sposób im zagrozić. Warto przypomnieć, że w Raciborzu podczas kontroli doszło do śmiertelnego postrzelenia funkcjonariusza.

Już wcześniej obowiązywały takie przepisy, ale w 2019 roku zdecydowano się wpisać je do taryfikatora, aby usprawnić działania służb. Kierowcy mogą zostać ukarani za niewykonywanie poleceń funkcjonariusza w trakcie policyjnej interwencji, nawet jeśli to tylko rutynowa kontrola. Warto zaznaczyć, że wielu policjantów najpierw przypomni kierowcy o obowiązku trzymania rąk na kierownicy, a nie od razu ukarze go mandatem.

Nowelizacja z 2019 roku przyniosła spore zmiany w działaniach policji. Od czasu zmian policjanci muszą spisywać stan licznika podczas kontroli. Ponadto radiowóz może stać nawet w miejscu niedozwolonym bez włączonych sygnałów, jeśli np. prowadzi kontrole kierowców, dzięki czemu łatwiej policjantom "ukryć" pułapki na piratów drogowych.

Mandat nie tylko za nietrzymanie rąk na kierownicy

Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, w trakcie kontroli policyjnej mamy obowiązek nosić maseczkę. Co za tym idzie, jeśli jedziemy autem i nawet nie planujemy wyjścia do sklepu, lepiej zabrać ze sobą coś do zakrycia twarzy. Oczywiście maseczki nie może zastąpić ani szalik, ani chusta.

Mandat za brak maseczki również może wynieść do 500 zł, choć co łaskawsi policjanci mogą poprzestać na pouczeniu. Z kolei w skrajnych wypadkach sprawa może zostać skierowana do sanepidu, a wtedy kara może być liczona w tysiącach złotych.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: moto.pl

Obserwuj nasz kanał YouTube!

Konrad KarpiukAutor

Były redaktor Pikio.pl i Biznesinfo.pl. Wcześniej współpracownik portalu Świat na Kołach. Student w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonat starej i analogowej motoryzacji, o której najchętniej piszę. Posiadacz BMW E30 i Poloneza "Akwarium" w stanie pernamentnego remontu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Usuwanie rdzy w 4K robi kolosalne wrażenie

Porady

Laser zamiast piaskowania. Zdecydowanie najlepszy sposób na rdzę - Wideo

Czytaj więcej >

Porady

Wielu kierowców zapomina o tym obowiązku. W okamgnieniu możesz stracić dowód rejestracyjny

Czytaj więcej >
Przegapisz znak D-6 i możesz stracić prawo jazdy

Porady

Zmiany w przepisach. Przegapisz ten znak i możesz stracić prawo jazdy

Czytaj więcej >

Porady

Jak naprawić wgniecenie na dachu? W tym przypadku wystarczyły ułamki sekund - Wideo

Czytaj więcej >

Porady

Codziennie tysiące kierowców popełnia prosty błąd. Narażają się na surowy mandat

Czytaj więcej >
Czy można nagrywać policjantów w trakcie kontroli drogowej?

Porady

Policjant może nas ukarać mandatem za gaśnicę, nawet jeśli mamy ją w aucie

Czytaj więcej >