ZDrogi.pl > Porady > Za nietrzymanie rąk na kierownicy 500 zł mandatu. Tyle samo za brak maseczki podczas kontroli
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:58

Za nietrzymanie rąk na kierownicy 500 zł mandatu. Tyle samo za brak maseczki podczas kontroli

mandat-1000-zl-kontrola
PIOTR GAJEK/East News

Mandat wysokości 500 zł można dostać za nietrzymanie rąk na kierownicy w trakcie kontroli. Przepis ma zapewnić bezpieczeństwo policjantom. Ponadto kolejne 500 zł kary, można dostać za brak maseczki.

Mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy w trakcie kontroli może wynieść nawet 500 zł. Przepis wydaje się zagmatwany, a dla niektórych kierowców nawet bezsensowny. Są jednak przesłanki, które doprowadziły do wprowadzenia kary do taryfikatora. W trakcie samej kontroli trzeba mieć maseczkę, nawet jeśli nie planowaliśmy wychodzić z auta. Łącznie możemy zapłacić nawet 1000 zł.

Mandat 500 zł za nietrzymanie rąk na kierownicy podczas kontroli

Obowiązek trzymania rąk na kierownicy ma zapewnić funkcjonariuszom bezpieczeństwo. Policjanci mają w ten sposób mieć pewność, że kierowca nie szuka broni, ani innego przedmiotu, który może w jakiś sposób im zagrozić. Warto przypomnieć, że w Raciborzu podczas kontroli doszło do śmiertelnego postrzelenia funkcjonariusza.

Już wcześniej obowiązywały takie przepisy, ale w 2019 roku zdecydowano się wpisać je do taryfikatora, aby usprawnić działania służb. Kierowcy mogą zostać ukarani za niewykonywanie poleceń funkcjonariusza w trakcie policyjnej interwencji, nawet jeśli to tylko rutynowa kontrola. Warto zaznaczyć, że wielu policjantów najpierw przypomni kierowcy o obowiązku trzymania rąk na kierownicy, a nie od razu ukarze go mandatem.

Nowelizacja z 2019 roku przyniosła spore zmiany w działaniach policji. Od czasu zmian policjanci muszą spisywać stan licznika podczas kontroli. Ponadto radiowóz może stać nawet w miejscu niedozwolonym bez włączonych sygnałów, jeśli np. prowadzi kontrole kierowców, dzięki czemu łatwiej policjantom "ukryć" pułapki na piratów drogowych.

Mandat nie tylko za nietrzymanie rąk na kierownicy

Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, w trakcie kontroli policyjnej mamy obowiązek nosić maseczkę. Co za tym idzie, jeśli jedziemy autem i nawet nie planujemy wyjścia do sklepu, lepiej zabrać ze sobą coś do zakrycia twarzy. Oczywiście maseczki nie może zastąpić ani szalik, ani chusta.

Mandat za brak maseczki również może wynieść do 500 zł, choć co łaskawsi policjanci mogą poprzestać na pouczeniu. Z kolei w skrajnych wypadkach sprawa może zostać skierowana do sanepidu, a wtedy kara może być liczona w tysiącach złotych.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: moto.pl

Obserwuj nasz kanał YouTube!

Tagi: Mandat Policja