Wypadek z telefonem za kierownicą
Źródło: Reddit: r/IdiotsInCars

Dlaczego nie warto korzystać z telefonu za kierownicą - Wideo

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
21 Stycznia 2021

Wypadek, do którego doszło przez korzystanie z telefonu za kierownicą, został sfilmowany przez samego kierowcę. To nagranie doskonale pokazuje zagrożenie wynikające z, nawet z krótkiego, korzystania z telefonu w trakcie prowadzenia auta.

Każdy z nas wielokrotnie słyszał, że za kierownicą nie wolno korzystać z telefonów komórkowych. Nikomu tłumaczyć nie trzeba, że jest to niebezpieczne i, np. pisanie SMS-ów, w trakcie jazdy może przynieść opłakane skutki.

Sam kiedyś brałem udział w drobnej kolizji, w której kierująca dosłownie na pięć sekund spojrzała na telefon, aby sprawdzić, kto dzwonił. Wjechała w tył samochodu stojącego na światłach.

Wypadek zarejestrował sam sprawca. Wideo umieścił w sieci

Nagranie, które publikujemy na naszym portalu, pochodzi z Reddita i jest doskonałym przykładem tego, co może się nie stać, jeśli jednak skorzystasz z telefonu w trakcie jazdy.

Wybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaWybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

Ten krótki klip pokazuje kierowcę używającego swojego smartfona do filmowania ciężarówki jadącej z naprzeciwka. Auto ciężarowe przewozi dość nietypowy przedmiot, który wygląda jak ogromny kołpak samochodu. Ponieważ do zdarzenia doszło w stanach, kierujący mógł być przekonany, że jest świadkiem transportu statku obcych.

Obserwowanie tego nietypowego widoku przez sekundę lub dwie byłoby całkiem normalne i zrozumiałe, ale odrywanie wzroku od jezdni na dłużej i nagrywanie tego telefonu za pomocą telefonu to proszenie się o wypadek.

Co się wydarzyło? Zobaczcie sami.

W ciągu tych kilku sekund, kiedy kierowca był rozproszony, łagodnie skręcili w lewo i, po przejechaniu przez skrzyżowanie, uderzył w latarnię.

Prime example to not use your phone while on the wheel from r/IdiotsInCars

Podobne zagrożenie niosą za sobą wszechobecne ekrany w nowoczesnych samochodach. Przekonał się o tym boleśnie pewien 19-latek z Krakowa. Młody kierowca w grudniu 2020 zagapił się na jeden z wyświetlaczy w wypożyczonym Lexusie. Z wielką siłą wbił się w naczepę TIR-a. Ten incydent mógł zakończyć się zdecydowanie gorzej.

Do wypadku doszło w poniedziałek, 14 grudnia, późnym wieczorem w rejonie Mokrzysk, między Brzeskiem a Tarnowem. W samochodzie prowadzonym przez 19-latka z Krakowa podróżowały trzy osoby.

Na 496 kilometrze autostrady A4 w kierunku Tarnowa doszło do zderzenia osobówki z samochodem ciężarowym. Rozpędzony Lexus uderzył w tył jadącego wolniej pojazdu. Auto osobowe dosłownie wbiło się w naczepę, którą przewożono ponad 20 ton kleju.

W wyniku tego zdarzenia zarówno kierujący jak i pasażer siedzący z przodu praktycznie nie ucierpieli. Osoba siedząca z tyłu doznała złamania mostka oraz ogólnych potłuczeń i trafiła do brzeskiego szpitala.

Przyczyną wypadku, jak się okazało w rozmowie z kierowcą, była fascynacja wyświetlaczem w samochodzie i informacjami o aktualnym spalaniu pojazdu. W chwili uderzenia licznik osobówki zatrzymał się na wskazaniu 145 kilometrów na godzinę - wyjaśnił Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Dziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoDziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoCzytaj dalej

Następny artykuł