Tesla ułatwia złodziejom kradzież przewodów
Źródło: YouTube: aDigitalNomad . net

Fala kradzieży kabli do ładowania. Znikają na potęgę

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
28 Grudnia 2020

Tesla prawdopodobnie będzie musiała walczyć z kolejną rysą na swoim wizerunku. Oprogramowanie auta ułatwia złodziejom kradzież kabla ładującego. Na przełomie listopada i grudnia, w jednej tylko dzielnicy, zniknęło 21 przewodów.

Na przełomie listopada i grudnia, gdy temperatury spadły w okolice zera, złodzieje ukradli 21 przewodów lub przewodów z przenośnymi EVSE („ładowarkami”). To smutne wiadomości z Holandii. Do kradzieży doszło w dzielnicy Amsterdam-Zuid (Amsterdam-Południe).

Problem dotyczy głównie Tesli Model 3. Niektórzy uważają, że winę może ponosić oprogramowanie samochodu.

Tesla ma poważny problem. Kolejna wpadka producenta

Teoretycznie podczas ładowania samochodu elektrycznego przewód jest zablokowany w porcie i tylko właściciel powinien móc go wypiąć. Wszystko po to, aby nie dało się go ukraść lub, aby złośliwi nie odpinali cudzych aut od ładowarek.

Kable z końcówkami Typu 2 nie należą do najtańszych, a takie, ze zintegrowanym EVSE – czyli elektroniką zarządzającą procesem ładowania – są dodatkowo jeszcze droższe.

Chciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoChciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoCzytaj dalej

Zobacz także: Na oczach matki ukradł auto z dzieckiem w środku. Nagle wrócił się i zaczął jej grozić policją

W Holandii w dwa tygodnie ukradziono aż 21 sztuk kabli w jednej tylko dzielnicy Amsterdamu. Kable podłączone były głównie do Tesli Model 3.

Istnieją wytrychy, które pozwalają otworzyć blokadę w kilka sekund, w tym wypadku winne może być też oprogramowanie Tesli Model 3. Podobno porusza ono ryglem, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. Wszystko po to, aby że wtyk nie przymarzał do portu.
Złodzieje prawdopodobnie czekają na moment, kiedy auto odryglowuje port i wykorzystują chwilę, w której wtyczka nie jest zabezpieczona.

Tymczasowym rozwiązaniem problemu jest ładowanie samochodu w bezpiecznym miejscu. Policja radzi również ułożenie przewodu między dwiema listwami, na które następnie najeżdżamy kołem. Takie rozwiązanie ma uniemożliwić kradzież kabla bez ryzyka jego uszkodzenia.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Nietrzeźwy mężczyzna ukradł auto spod sklepu. Wylądował w rowieNietrzeźwy mężczyzna ukradł auto spod sklepu. Wylądował w rowieCzytaj dalej

Następny artykuł