Tesla Model 3
Źródło: YouTube/Sam Sheffer

Tesla model 3 zadebiutowała jako nowojorska taksówka. Historia zatacza koło

Piotr DutkaPiotr Dutka
18 Grudnia 2020

Tesla Model 3 jako nowojorska taksówka? Tak to oficjalnie stało się faktem. Warto jednak podkreślić, że wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Tylko niektóre modele samochodów otrzymują odpowiednie poparcie agencji rządowej.

Tesla Model 3 nowojorską taksówką. Elektryk będzie integralnym elementem legendarnego miasta.

Każdy z nas wie jak dokładnie wyglądają nowojorskie taksówki. Są one równie charakterystyczne co ich kuzyni z Londynu. Teraz oficjalnie będzie można się przejechać Teslą Model 3.

Najsłynniejsze nowojorskie taksówki przez kilkadziesiąt lat dostarczała firma Checker Cab, która produkowała specjalne modele. Ich produkcja była przeznaczona dla prawdziwego hegemona branży taksówkarskiej, - Checker Taxi.

Będąc w całkowitej zgodzie z historią, firma Checker Cab dostarczała taksówki do Nowego Jorku od lat 20. XX wieku aż do 80.

Prawdziwą legendą nowojorskich ulic był słynny Ford Crown Victoria, którego produkcja niestety skończyła się w 2011 roku. Niezniszczalny pojazd, który nadał ulicom Wielkiego Jabłka niepodrabialny klimat.

Poszedł spać - przez noc rozkradli mu nowiutkiego MercedesaPoszedł spać - przez noc rozkradli mu nowiutkiego MercedesaCzytaj dalej

Od niemal 10 lat, funkcje taksówek w Nowym Jorku pełniło kilka modeli samochodów. Aktualnie to zacne grono zostało powiększone przez elektryczną Teslę Model 3.

Niedawno Tesla Model 3 uzyskała oficjalną zgodę rządowej agencji New York City Taxi & Limousine Commission (TLC), Pozwoliła ona używać tego samochodu jako taksówki.

Tesla Model 3 nie jest pierwszym elektrykiem na ulicach Nowego Jorku. Historia zatoczyła koło.

Wiadomo, że pierwszy egzemplarz już obsługuje klientów z Nowego Jorku. Jednak popularny Model 3 nie jest pierwszym elektrycznym wozem, który jeździł w tej roli po ulicach miasta.

Do 1907 roku po ulicach tego miasta jeździł tysiąc zasilanych prądem samochodów dostarczonych przez Electric Vehicle Company. Służyły mieszkańcom przez wiele lat. Ostatecznie kryzys oraz pożar w którym spłonęło 300 sztuk spowodowało bankructwo firmy.

Warto podkreślić, że uzyskanie aprobaty rządowej agencji i uzyskanie specjalnego pozwolenia na przewóz osób jest bardzo trudne i drogie. Aktualnie jest ich 13587, a cena takiego pozwolenia na wolnym rynku sięga nawet miliona dolarów.

Tesla wyznacza trendy jeśli chodzi o elektryfikacje samochodów oraz wprowadzanie nowoczesnych technologii. Tesla uważa, że jest najbliżej stworzenia w pełni autonomicznego asystenta

źródło: Moto.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Następny artykuł