ZDrogi.pl
Tesla Model X

Photo by Tesla

Tesla Model X może zostać skradziona w kilka minut. Wszystko dzięki Bluetooth

26 Listopada 2020

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Tesla w ostatnich latach przeprowadza prawdziwą ekspansje stając się jednym z wiodących producentów samochodów na całym świecie. Ich elektryczne pojazdy przebojem wdarły się do kultury motoryzacyjnej, a ekscentryczny CEO marki, Elon Musk nie powiedział je

Tesla ma poważny problem. Model X może zostać skradziony w kilka minut. Wszystko z powodu systemu Bluetooth.

Ostatnie miesiące zdecydowanie należą do Tesli. Amerykańska marka jest obecna na językach wszystkich ekspertów motoryzacyjnych jak i zwykłych fanów. Z jednej strony jest podziwiana na szybką ekspansję oraz ciekawe pojazdy oraz innowacyjność, z drugiej strony coraz częściej słychać o awariach oraz błędach w samochodach tej marki.

O Tesli stało się głośno dzięki belgijskiemu ekspertowi od spraw bezpieczeństwa, Lennertowi Woutersowi. Zaprezentował on całemu światu szereg niedociągnięć w systemach ochronnych nowej Tesli Model X. Chodzi o luki w systemie otwierania bezkluczykowego.

Jak się okazało, włamywacz ma kilka minut na otwarcie pojazdu i swobodną kradzież. Przytaczając portal elektrowóz.pl, włamywacz może zmienić firmware kluczyka z użyciem Bluetooth, by następnie wysłać do samochodu nakaz odryglowania zamków. W następstwie czego może potem odjechać z miejsca zdarzenia. 

Według belgijskiego eksperta włamanie do samochodu jest dziecinnie proste. Wszystkie niezbędne narzędzia potrzebne do kradzieży kosztowały Woutersa jedynie... 250 euro. W przeliczeniu na złotówki wychodzi nieco ponad 1,1 tysiąca.

Istotnym elementem, który jest niezbędny podczas kradzieży jest „body control module” (BCM), komputem sterujący kupiony z Tesli Modelu X na rynku wtórym. 

Pierwszym krokiem złodzieja było odczytanie numerów VIN pojazdu. Nie jest to zbyt trudne zadanie, ponieważ numery są ulokowane po lewej stronie na podszybiu pojazdu. Następnie trzeba zakodować VIN wybranego auta na własnym BCM-ie. Wszystko po to by kluczyk odpowiednio zareagował.

Poniżej załączamy filmik, który w bardzo szybki sposób przedstawi całą procedurę. Niestety, ale jest ona dziecinnie prosta. Model X jest więc łatwym celem dla złodziei samochodów.

Podobne artykuły

Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >
Chiny zapłacił za BMW w monetach

Aktualności

Kupił wymarzone BMW za pomocą monet. Przyniósł do salonu aż 900 kg miedziaków - Wideo

Czytaj więcej >
Funkcjonariusze walczyli o życie niemowlęcia. Dziecko zakrztusiło się kawałkiem jabłka

Aktualności

Monitoring miejski w Poznaniu nagrał dramatyczną walkę o życie niemowlęcia

Czytaj więcej >