ZDrogi.pl > Motorsport > Sobiesław Zasada 91-letnim rekordzistą Rajdu Safari. Są już wyniki
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:57

Sobiesław Zasada 91-letnim rekordzistą Rajdu Safari. Są już wyniki

sobieslaw-zasada-rajd-safari
TONY KARUMBA/AFP/East News

Start Sobiesława Zasady w Rajdzie Safari odbił się szerokim echem w polskich i światowych mediach. 91-letnia legenda motorsportu wystartowała w jednej z najtrudniejszych imprez rajdowych.

O starcie Sobiesława Zasady w Rajdzie Safari pisaliśmy więcej tutaj. Polski kierowca mimo wieku jest w świetnej formie fizycznej, jak i sportowej, dlatego nie wystartował w kenijskiej imprezie w kategorii historycznej, a stanął do rywalizacji wraz z dużo młodszymi zawodnikami.

Sobiesław Zasada w Rajdzie Safari utrzmyywał wysokie tempo

Sobiesław Zasada, startując w Rajdzie Safari pobił rekord Leifa Vold-Johansena, norweskiego kierowcy, który w 1994 roku wystartował w Rajdzie Monte Carlo. Tym samym Polak stał się najstarszym zawodnikiem, startującym w profesjonalnym rajdzie. Reordzista przyznał, że jego celem jest dojechanie do mety (co nie jest proste w kenijskiej imprezie) i ma nadzieję, że ponownie pobije swój rekord, ale w wieku 100 lat.

91-letni zawodnik wystartował w Fordzie Fieście z pilotem Tomaszem Borysławskim w barwach M-Sport-Ford w klasie RC3. Sobiesław Zasada radził sobie na odcinkach specjalnych w bardzo wysokim tempie, gdy kiedy wielu innych kierowców nie było w stanie ukończyć OSów. Niestety, ostatni 18 odcinek był dla Polaka pechowy. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej zakończył na 25. miejscu. Co ciekawego, jego wnuk zajął 14. pozycję.

To był już dziewiąty start Sobiesława Zasady w Rajdzie Safari. Polski kierowca ma na koncie trzykrotne mistrzostwo Europy w rajdach, trzy wicemistrzostwa, oraz osiem rajdowych mistrzostw Polski. Łącznie wygrał w 148 rajdach samochodowych.

Rajd Safari dobiega końca

Rajd Safari wygrał Sebastian Ogier, który tym samym umocnił się na miejscu lidera w klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Świata. Pierwszą pozycję długo zajmował belg Thierry Neuville, który do niedzieli zajmował pozycję lidera. Przeszkodził mu jednak kamień na Hell's Gate 1, który uszkodził przednie zawieszenie Hyundaia. Z tego też powodu musiał się wycofać z rajdu.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl