ZDrogi.pl > Motorsport > Smutne wieści z Krakowa. Zmarła prawdziwa legenda polskich rajdów
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:01

Smutne wieści z Krakowa. Zmarła prawdziwa legenda polskich rajdów

Nie żyje Ewa Zasada - małżonka Sobiesława i legenda polskich rajdów
Photo by Antonín Daněk on Unsplash

W czwartek 19 sierpnia odeszła prawdziwa legenda polskich rajdów - Ewa Zasada. Była nazywana pierwszą damą polskich rajdów samochodowych. Zmarła w wieku 91 lat.

Razem z mężem Sobiesławem Zasadą odnosili sukcesy w wielu krajowych i międzynarodowych zawodach.

Ewa Zasada na koncie miała również starty w roli kierowcy. Urodziła się 7 lipca 1930 roku. Od 1952 roku była żoną Sobiesława. Para tworzyła nie tylko zgodne małżeństwo, ale również razem startowali w rajdach, odnosząc wiele sukcesów zarówno na trasach krajowych, jak i w rajdach międzynarodowych.

Sobiesław Zasada to trzykrotny rajdowy mistrz i wicemistrz Europy, 11-krotny mistrz Polski i zwycięzca 148 rajdów. W zdecydowanej większości z nich pilotowała mu małżonka Ewa.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Rajdowe małżeństwo osiągnęło wiele sukcesów

Sobiesław Zasada jest też rekordzistą świata jako najstarszy uczestnik rajdowych mistrzostw świata - niestety w biciu rekordu, ze względu na stan zdrowia, nie mogła mu pomóc małżonka.

>

Wśród największych sukcesów rajdowego małżeństwa znajduje się czterokrotne zwycięstwo w Rajdzie Polski czy drugie miejsce w kategorii PWRC, jakie wywalczyli 1997 roku w Rajdzie Safari, w wieku 67 lat.

Ostatnim wspólnym startem Ewy i Sobiesława był Rajd Żubrów w 2019 roku, w którym niezmiennie małżeństwo wygrywało od lat. Nie inaczej było w 2019 roku.

Źródło: interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Tagi: