ZDrogi.pl > Aktualności > Rząd wprowadzi bony energetyczne na paliwo i gaz. Dla kogo? Od kiedy?
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:05

Rząd wprowadzi bony energetyczne na paliwo i gaz. Dla kogo? Od kiedy?

Rząd wprowadzi bony na paliwo, prąd i gaz
zDrogi.pl

Ministerstwo Finansów ogłosiło chęć wprowadzenia bonów energetyczny na paliwo i gaz, jako nowej formy walki z postępującą inflacją i dynamicznym wzrostem cen. Resort twierdzi, że na nowe bony wyda około 3 miliardów złotych.

Dla kogo bon energetyczny zostanie przeznaczony? Na co będzie można go wykorzystać?

Oficjalnie potwierdzono rządowy bon energetyczny na paliwo i gaz. Projekt opracowano jako nową metodę walki z postępującą inflacją i wzrostem cen prądu, gazu i benzyny. W przyszłym roku ceny niektórych dóbr mają wzrosnąć nawet o 20%, co negatywnie wpłynie na domowe budżety milionów Polaków. Bon energetyczny na paliwo i gaz ma trafić do sejmowego porządku obrad już za kilka tygodni.

Jak zapewnia resort, środki uzyskane w ten sposób będzie można wydać na... cokolwiek. Jak tłumaczył w rozmowie z Radiem Plus wiceminister finansów Piotr Patkowski - Nie będziemy wiązać Polaków z celem, na jaki mają przeznaczyć te środki, tylko przekażemy Polakom bony, a oni zdecydują, na co te środki przeznaczyć.

Polityk oficjalnie potwierdził tym samym, że trwają pracę nad bonem energetycznym na paliwo i gaz. Celem programu ma być złagodzenie efektów wszechobecnej drożyzny i odciążenie finansowe Polaków. Wysokość bonu będzie zależeć od wielkości gospodarstwa domowego, gdyż jego celem będzie głównie zamortyzowanie wzrostu cen ciepła, gazu i benzyny.

Jak zapowiada Patkowski, szczegóły mają zostać zaprezentowane już za kilka tygodni. Wedle nieoficjalnych informacji bon energetyczny ma przysługiwać nawet 2 milionom rodzin w Polsce. Sama dotacja będzie miała charakter cykliczny i przekazywana będzie co miesiąc.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Bon energetyczny na paliwo i gaz - kiedy?

Projekt ustawy o bonie energetycznym na paliwo i gaz ma trafić do Sejmu już za kilka tygodni. Czas nagli, gdyż przewiduje się, że jeszcze w tym roku poziom inflacji przekroczy rekordowe 7%. Niewykluczone więc, że bony energetyczne wejdą w życie jeszcze w 2021 roku.

Na co będzie można przeznaczyć bony energetyczne?

Wiceminister finansów, Piotr Patkowski, w rozmowie z Radiem Plus, przekonuje, że rząd nie będzie łączył bonu z konkretnymi wydatkami. To znaczy, że taki bon energetyczny będzie można przeznaczyć na cokolwiek. - „To będzie taki bon energetyczny, który ma amortyzować wzrastające koszty prądu, ciepła, gazu i benzyny. Na ten moment jest takie założenie, że nie będziemy tego wiązać konkretnie z rachunkami Polaków, tylko chcemy Polakom takie środki przeznaczyć i Polacy będą w ramach własnych decyzji zastanawiali się, na które swoje wydatki to przeznaczyć” - powiedział w wywiadzie Patkowski.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected];

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: GoWork.pl