ZDrogi.pl > Aktualności > Prezes Orlen zdradził, kiedy ceny benzyny będą niższe.
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:04

Prezes Orlen zdradził, kiedy ceny benzyny będą niższe.

Kasjerzy na stacjach w Niemczech zarabiała trzykrotnie więcej niż w Polsce
Piotr Molecki/East News

Sytuacja na stacjach paliw doskwiera wszystkim kierowcom - ceny paliwa są coraz wyższe, a kierowcy boją się kolejnych podwyżek. Prezes Orlenu, Daniel Obajtek, zdradził, kiedy sytuacja powinna się stabilizować.

Skoro gospodarka na świecie studzi się, to i zapotrzebowanie na ropę będzie mniejsze, co sprawi, że ceny paliwa zaczną się normować - powiedział w wywiadzie z „Dziennikiem Gazeta Prawna".

Obajtek zdradził, że jest wiele czynników wpływających na cenę paliw, bo to nie tylko kurs dolara i ceny baryłki, ale również decyzje OPEC dotyczące wydobycia. W normalnych warunkach letni okres największego zużycia paliw powinniśmy mieć już za sobą, ale obecnie się on znacznie przedłużył - to efekt odbicia rynków po pandemii.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Nie ma co liczyć na drastyczne spadki cen

Ceny frachtów po rekordowych skokach minimalnie spadają, to może zapowiadać przyszłe spadki cen na stacjach benzynowych.

- Akurat w Polsce zrobiono wszystko, aby ceny były jednymi z najniższych w Europie. Gdyby nie działania polskiego rządu walczącego z mafiami paliwowymi i optymalizacje podejmowane przez Orlen, to ceny już dawno przekroczyłyby 7 zł za litr - przekonywał prezes Orlenu.

Obajtek też odniósł się do pytań o obniżenie akcyzy na paliwa - Często wskazuje się na to rozwiązanie, jakby miało być cudownym lekarstwem. Trzeba jednak wiedzieć, że w Polsce już teraz jest najniższa akcyza, jaka może być - powiedział.

Zdaniem prezesa Orlenu akcyzy nie można obniżyć już bardziej, ponieważ „gdyby to zrobiono, podniosłoby się larum, że Polska nie przestrzega unijnego prawa".

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected];

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: se.pl