Prawo jazdy do wymiany
Źródło: BiznesInfo.pl

Wielu kierowców będzie musiało wymienić prawo jazdy. Przygotujcie się na opłaty

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
30 Września 2020

Prawo jazdy do 2013 roku miało bezterminową ważność. Z inicjatywy Komisji Europejskiej posiadacze takiego dokumentu będą musieli go wymienić. Wszystko dla poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz ujednolicenia dokumentów w obrębie wspólnoty.

Zła i dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy bezterminowego prawa jazdy. Nadchodzi kres bezterminowych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem. Wszystko dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej. Już wkrótce prawo jazdy trzeba będzie wymienić na nowe - oczywiście za opłatą. Na szczęście będzie na to dość dużo czasu.

Prawo jazdy do wymiany

Bezterminowe prawa jazdy wydawano do 2013 roku. Od tamtego czasu osoby, które zdały egzamin i otrzymały upragniony dokument, muszą co 15 lat go wymieniać. W niektórych przypadkach częściej np. jeśli kierowca ma wadę wzroku lub problemy zdrowotne.

Chciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoChciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoCzytaj dalej

Zobacz także: Na oczach matki ukradł auto z dzieckiem w środku. Nagle wrócił się i zaczął jej grozić policją

Co z dokumentami, które zostały wydane do 2013 roku? Gazeta.pl przypomina, że zachowują one swoją ważność, ale mimo to trzeba będzie je wymienić. Na szczęście każdy powinien zdążyć - ostateczny termin na wymianę bezterminowego prawa jazdy mija dopiero w 2033 roku. Wtedy wszystkie bezterminowe dokumenty utracą swoją ważność. Ciężko będzie wykręcać się „brakiem czasu” na wymianę prawa jazdy.

Prawo jazdy. Najwcześniej dokument wymienić będzie można w 2028 roku. Nowy dokument będzie miał ważność 15 lat.

Wymiana prawa jazdy wiązać się będzie niestety z opłatą. Obecnie jest to koszt ok. 100 zł, ale trudno określić czy, i jak zmieni się on w ciągu najbliższych 8 lat. Posiadacze bezterminowych praw jazdy nie będą musieli przedstawiać aktualnych wyników badań lekarskich, taki obowiązek spoczywać będzie jedynie na posiadaczach terminowego „prawka”.

Koniec bezterminowych praw jazdy jest pomysłem Unii Europejskiej. W obrębie wspólnoty można posługiwać się ponad setką różnych praw jazdy - dlatego Komisja Europejska postanowiła wzór takiego dokumentu ujednolicić.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Nietrzeźwy mężczyzna ukradł auto spod sklepu. Wylądował w rowieNietrzeźwy mężczyzna ukradł auto spod sklepu. Wylądował w rowieCzytaj dalej

Następny artykuł