ZDrogi.pl > Aktualności > Masz punkty karne? To ostatni dzwonek, aby coś z tym zrobić
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:03

Masz punkty karne? To ostatni dzwonek, aby coś z tym zrobić

Prawo jazdy w aplikacji od 5 grudnia
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W świetle nadchodzących zmian niektórzy kierowcy powinni zacząć się obawiać. Jeśli zdarza ci się czasem „zebrać” punkty karne, to nowe przepisy mogą skutecznie utrudnić ci życie.

Oczywiście nie pochwalamy łamania prawa i uważamy, że karanie osób stwarzających zagrożenie na drogach, jest słuszne. Niech pierwszy rzuci jednak kamieniem ten, kto nigdy nie otrzymał kilku punktów, np. za przekroczenie prędkości o kilkanaście kilometrów.

Jeśli masz na koncie punkty karne, to ostatni dzwonek, aby zapisać się na szkolenie, które zredukuje ich liczbę. Już w grudniu wejdą w życie nowe przepisy, które uniemożliwią przyspieszone pozbycie się ich ze swojego konta. W ramach zmian punkty będą ulegać „przedawnieniu” po upływie dwóch lat od opłacenia mandatu. Znacznie łatwiej będzie więc przekroczyć ich dopuszczalny limit.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Nowe prawo ma poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach

Od grudnia, kierowcy, którzy mają punkty karne, będą musieli zdecydowanie bardziej pilnować się na drodze. Do tej pory można było zredukować ich liczbę, biorąc udział w specjalnym szkoleniu. Sześć godzin lekcyjnych i 350 zł wystarczało, aby konto stawało się lżejsze o 6 punktów. Od grudnia 2021 roku nie będzie już takiej możliwości, a prawo dotyczące punktów karnych zdecydowanie się zaostrzy.

Przypominamy, że już za dwa miesiące policjanci będą mogli jednorazowo ukarać kierowcę nawet 15 punktami (dotychczas „maksimum” wynosiło 10 punktów). Co więcej, punkty karne będą widnieć na naszym koncie aż dwa lata... po opłaceniu mandatu. Zwlekanie z uregulowaniem należności może mieć więc przykre konsekwencje.

Obecnie punkty „kasują się” po upływie roku od momentu popełnienia wykroczenia. Zmiany są więc więcej niż kosmetyczne.

Rząd uzasadnia nowe przepisy chęcią poprawy bezpieczeństwa na drogach i wyeliminowaniu z ruchu kierowców, którzy nagminnie łamią przepisy i stwarzają zagrożenie.

Przypominamy, że poza systemem punktów karnych, zmianom ulegnie również taryfikator mandatów, w którym przewidziano kary znacznie dotkliwsze niż dotychczas.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected];

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: se.pl