Mandat odmowa
Źródło: Policja.pl

Kierowco, nie będziesz mógł odmówić przyjęcia mandatu. Rząd chce wprowadzić kontrowersyjny przepis

Piotr DutkaPiotr Dutka
10 Stycznia 2021

Mandat to bardzo nieprzyjemna rzecz dla każdego kierowcy. W bieżącym 2021 roku, polscy kierowcy mogą stracić możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Rezygnację z obecnie przysługującego prawa zakłada poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania ws. o wykroczenia autorstwa PiS, który został zamieszczony na stronach sejmu.

Kierowca nie będzie mógł odmówić przyjęcia mandatu? Kontrowersyjny przepis może wejść w życie jeszcze w tym roku.

Polski rząd zamierza wprowadzić w życie bardzo kontrowersyjną ustawę, którą odczuje każdy polski kierowca. Nowe przepisy mają jeszcze skuteczniej karać piratów drogowych, którzy są prawdziwą zmorą rodzimych dróg. Niestety, ale dotkną również kierujących, którzy zostaną niesłusznie ukarani.

W założeniu idea tego projektu jest bardzo pozytywna. Wszystko po to, by odciążyć polskie sądy, które aktualnie zapoznają się ze sprawami drogowych wykroczeń.

Nowe przepisy w skuteczny sposób odciążyłyby również funkcjonariuszy, którzy nie byliby zmuszeni do składania tak dużej liczby wniosków o ukaranie na drodze sądowej.

Według autorów projektu, większość spraw skierowanych do sądu i tak kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego. Wskazują oni również, że w sporej ilości przypadków, odmowa przyjęcia mandatu jest podyktowana nerwami oraz jest

Śmierć spotkała go podczas pracy. Kierowca śmieciarki został zmiażdżony przez ciężarówkę - WideoŚmierć spotkała go podczas pracy. Kierowca śmieciarki został zmiażdżony przez ciężarówkę - WideoCzytaj dalej

kompletnie nieprzemyślana.

Mandat nakładany przez policjanta pozostanie w starej formule. Ukarany nie będzie mógł odmówić przyjęcia mandatu

W uzasadnieniu dodano, że ukarany będzie mógł zaskarżyć w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego nałożony mandat karny - w zakresie zarówno co do winy, jak również do kary.

Warunkiem formalnym odwołania byłoby wskazanie, czy ukarany zaskarża mandat co do winy, czy co do kary. Autorzy projektu zaznaczyli również, że ukarany nie może w postępowaniu sądowym powoływać innych dowodów, niż wskazane w odwołaniu, chyba że dowód nie był mu znany w chwili wniesienia odwołania

W ogromnej ilości przypadków, skierowanie sprawy do sądu kończyło się umorzeniami, ponieważ niemożliwe było udowodnienie winy na drodze sądowej.

Warto dodać, że projekt wpłynął do Sejmu w piątek, 8 stycznia 2021 roku. W imię zapisów w nowelizacji nowe przepisy miałyby wejść po upływie 14 dni od ich ogłoszenia.

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Następny artykuł