Maluch XXI wieku - włoskie studio pokazało piękny koncept
Źródło: MA-DE Studio

Włosi zaprojektowali nowego Malucha. W ojczyźnie też za nim zatęsknili?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
13 Października 2020

Maluch to auto kultowe. Choć największym sentymentem darzą go Polacy, to tęsknią za nim również w ojczyźnie. Włosi postanowili zaprojektować współczesne wcielenie legendarnego Fiata.

Fiat 126p jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym, pojazdem dla polskiej motoryzacji.

Maluch powstał na włoskiej licencji. Dla Polaków jest jednak "Nasz" - i kropka!

Krowa wypadła z busa. Kierowca pojechał dalej - WideoKrowa wypadła z busa. Kierowca pojechał dalej - WideoCzytaj dalej

Zobacz także: Ducato rozerwało się jak kartonowe pudełko. Groźny wypadek na obwodnicy

Auto produkowane było od 1973 roku i przetrwało rekordowe 27 lat. W tym czasie oficjalnie przemianowano je na Malucha i dokonano szeregu modernizacji. Łącznie wyprodukowano ponad 3,3 mln poczciwych Polskich Fiatów.

Oryginalny Fiat 126 zadebiutował we Włoszech w 1972 roku i miał zastąpić kultowego Fiata 500 - choć bazował na rozwiązaniach z poprzednika, to wyglądał znacznie nowocześniej.

Maluch XXI wieku - piękny projekt włoskiego studia

Polacy od lat marzą o wskrzeszeniu kultowego Fiata. O dziwo, również w ojczyźnie Fiata 126 za nim zatęskniono. Włoskie studio stylistyczne MA-DE studio postanowiło pokazać, jak mogłaby wyglądać jego współczesna interpretacja.

Prezentowany pojazd to dzieło Andrei Della Vecchia. Fiata 126 VISION - bo tak właśnie nazywa swój koncept - to wizja współczesnego wcielenia Malucha o napędzie elektrycznym.

Gdyby nie pandemia projekt by nie powstał. Andrea zdarza, że dopiero kwarantanna dała mu możliwość odpoczęcia od pracy zawodowej i zajęcia się na poważnie projektem samochodu.

Wybór padł na Fiata 126 z wielu powodów. Twórca podaje przede wszystkim wartość emocjonalną. Takim autem jeździła jego ciocia i było to pierwsze auto, które prowadził.

Maluch XXI wieku - piękny projekt włoskiego studia

Maluch godny XXI wieku? Zdecydowanie może się podobać

Vecchia dodaje również, że sam urodził się w roku 1982 i tęskni za samochodami z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Brakuje mu motoryzacji pozbawionej elektronicznych asystentów i systemów wspomagania.

Ówczesne pojazdy miały dusze i budowano je w myśl idei „tylko ty, kierownica, koła i droga".

Maluch XXI wieku - piękny projekt włoskiego studia

Niestety, studio stylistyczne MA-DE zajmuje się głównie designem przemysłowym i nie ma szans na produkcję Fiata 126 Vision.

Trzeba jednak przyznać, projektujący zazwyczaj walizki, Włoch doskonale uchwycił charakterystyczne cechy oryginału i połączył je z cechami typowymi dla współczesnych aut.

Jak wam się podoba?

Maluch XXI wieku - piękny projekt włoskiego studia

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Zobacz jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

 

Następny artykuł