Mandat nawet do 5000 zl za przestępstwa środowiskowe
Źródło: ARTUR BARBAROWSKI/East News

Kary nawet do 5 tys. zł. Resort środowiska chce wychować kierowców?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
19 Lutego 2021

Mandat do 5 tysięcy złotych, odholowanie pojazdu i obowiązek posprzątania - takie nieprzyjemne konsekwencje mogą czekać na kierowców popełniających "przestępstwa środowiskowe". Są to elementy projektu, nad którym pracuje Resort klimatu i środowiska wraz z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska i Ministerstwem Sprawiedliwości.

Resort klimatu i środowiska wraz z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska i Ministerstwem Sprawiedliwości pracują projektem, który może boleśnie uderzyć w kieszenie niektórych kierowców.

Intencje są słuszne - chodzi o zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko środowisku.

Projekt nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości w gminach (i innych ustaw) jest na etapie opiniowania. Według PAP, która została poinformowana przez Krzysztofa Gołębiewskiego - szefa Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska - zmiany mają dotyczyć, m.in. drastycznego zaostrzenia kar wynikających m.in. z Kodeksu karnego.

Jedną z nowości ma być wprowadzenie przestępstwa tzw. "zbrodni środowiskowej" - czyli działania, którego konsekwencją jest śmierć człowieka lub jego ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Za zbrodnię środowiskową grozić może kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Z perspektywy kierowców najważniejsze są jednak planowane zmiany dotyczące wysokości grzywien, np. wyrzucenie przez okno samochodu niedopałka papierosa lub wycieki płynów eksploatacyjnych pojazdu.

Według noweli ustawy, kary mogą być nawet 10-krotnie wyższe niż obecnie. Przypomnijmy, że za zaśmiecanie miejsc publicznych grozi nam mandat w wysokości do 500 zł - zależnie od „powagi” przewinienia. Po zmianach kary miałyby wynosić nawet od 300 do 5000 zł.

Do kar finansowych dołączyć ma również obowiązek posprzątania, który będzie miał walor wychowawczy.

W przypadku np. wycieku z pojazdu grozi nam nie tylko odholowanie auta na koszt właściciela.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł