ZDrogi.pl
Piesza wchodzi na jezdnię

Facebook.com Kierowca autobusu MZA

Kobieta z dwójką dzieci weszła na jezdnię na czerwonym świetle. Niewiele brakowało do tragedii - Wideo

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Piesza z wózkiem dziecięcym zignorowała czerwone światła dla pieszych. Choć większość kierowców stała na krzyżówce i ją widziała, to jeden pas był wolny. Wszystko nagrał wideorejestrator.

Piesza miała ewidentnie czerwone światło na skrzyżowaniu. Właśnie dla kierowców zapaliło się zielone, a mimo to i tak weszła na jezdnię. Jakby tego było mało, prowadziła wózek i szła z kilkuletnim dzieckiem, więc odpowiadała nie tylko za swoje życie, ale także za dwóch młodych osób. Do zdarzenia doszło na warszawskim Gocławiu 2 czerwca, a nagranie pojawiło się na fanpage Kierowca Autobusu MZA.

Piesza z dwójką dzieci weszła na jezdnię mimo czerwonego światła

Kierowca autobusu, który nagrywał całe zdarzenie, tego dnia jechał prywatnym autem. Dojeżdżając na skrzyżowanie, zauważył pieszą, która wchodziła na jezdnię. Problem w tym, że właśnie zapaliło się zielone światło, więc zanim ją spostrzegł, to nieznacznie przyśpieszył, co jest oczywiście normalną reakcją.

Z tym że akurat właśnie w tym momencie na przejście wtargnęła kobieta z dzieckiem i wózkiem. Na szczęście prędkość nagrywającego była niska, więc mógł zareagować bez gwałtownego hamowania. Oczywiście zgodnie z logiką działania sygnalizacji świetlnej, na przejściu dla pieszych musiało się świecić czerwone, więc piesza łamała przepisy.

Piesza popełniła błąd. Ofiara nowych przepisów, czy zwykła lekkomyslność?

Jak wiemy, od 1 czerwca piesi mają pierwszeństwo, także w momencie wchodzenia na przejście, ale nie dotyczy to miejsc z sygnalizacją świetlną. Tak samo jak zasada prawe dłoni nie działa na skrzyżowania ze światłami, czy wtedy gdy znaki wyznaczają pierwszeństwo.

Kierowca seicento uciął dach w samochodzie. Dostał mandat

Policjanci zatrzymali nietypowe Seicento. Kierowca uciął w nim dach

CZYTAJ DALEJ

Oczywiście kierowca autobusu zwolnił, niemniej gdyby jechała akurat rozpędzona osobówka, mogłoby to się skończyć znacznie gorzej. Nawet zakładając, że ktoś jechałby przepisowe 50 km/h. Samochody nie hamują w miejscu, a kierowcy, widząc zielone światło, nie można spodziewać się pieszego na jezdni.

Często słusznie krytykuje się postawę "jeszcze zdążę", popularną wśród wielu kierowców. Problem w tym, że piesi często robią to samo, narażając siebie i innych użytkowników drogi. Celem sygnalizacji świetlnej jest zwiększenie bezpieczeństwa i ułatwienie organizacji ruchu miejskiego. Dlatego warto dostosować się do tego dobrodziejstwa techniki, dla dobra swojego i innych użytkowników drogi. Lepiej stracić kilka minut, niż narażać życie oraz zdrowie siebie i innych.

Film jest dostępny bezpośrednio na fanpage Kierowca Autobusu MZA

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: Facebook.com Kierowca Autobusu MZA

Podobne artykuły

Kierowca agresywny atak

Na drogach

Nowy Sącz. Agresywny pasażer rzucił się na kierowcę - Wideo

Czytaj więcej >
Mercedes wypadek w deszczu

Na drogach

Wypadek w trakcie ulewy. Dwa Mercedesy zderzyły się czołowo

Czytaj więcej >
Kierowca forda mondeo

Na drogach

Niepotrzebna eskalacja agresji na drodze. Winna była osoba trzecia - Wideo

Czytaj więcej >
Ochotnicza Straż Pożarna w Cybince

Na drogach

Osobowe BMW rozbiło się na przydrożnym drzewie. Młody kierowca nie miał szans na przeżycie

Czytaj więcej >
Kolizja parkingowa nie powiadomił poszkodowanej

Na drogach

Po "przycierce" obiecał kontakt z poszkodowaną. Nie wiedział, że jest nagrywany - Wideo

Czytaj więcej >
Ciężarówka kolizja z Sharanem

Na drogach

Próbował wyhamować kierowcę ciężarówki. Szybko tego pożałował - Wideo

Czytaj więcej >