Kierowco alert
Źródło: freepic

Kierowco, musisz bardzo uważać. Bardzo złe warunki atmosferyczne w 9 województwach

Piotr DutkaPiotr Dutka
13 Stycznia 2021

Kierowco, musisz bardzo uważać. Warunki na polskich drogach są bardzo wymagające. Wszystko z powodu zimnego frontu, przetaczającego się przez obszar Europy oraz Azji. IMGW ostrzega kierowców przed poważnym pogorszeniem pogody i możliwymi oblodzeniami.

Kierowco, bądź ostrożny. Na polskich drogach możliwe poważne oblodzenia.

Nie od dziś wiadomo, że niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą pokrzyżować wiele planów i być przyczyną wielu groźny incydentów drogowych. Szczególnie w okresie zimowym dochodzi do nasilenia niesprzyjających okoliczności, które uprzykrzają życie wielu kierowców.

Aktualnie alert pierwszego stopnia objął całe terytorium województw: łódzkiego, opolskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz pomorskiego.

Warto dodać również, że obejmuje on także województwo dolnośląskie (bez południowej części), oraz wschodnich powiatów na Warmii i Mazurach.

Meteorolodzy nie mają zbyt dobrych informacji. Przewidują, że na tych terenach będzie dochodzić do zamarzania nawierzchni dróg i chodników. Będzie to szczególnie niebezpieczna pułapka, czyhająca zarówno na kierowców, jak i na pieszych.

Śmierć spotkała go podczas pracy. Kierowca śmieciarki został zmiażdżony przez ciężarówkę - WideoŚmierć spotkała go podczas pracy. Kierowca śmieciarki został zmiażdżony przez ciężarówkę - WideoCzytaj dalej

Kierowco zmniejsz prędkość by wyeliminować niebezpieczeństwo. Trudne warunki na drogach mogą prowadzić do przerażających wypadków.

Trudne warunki pogodowe, padający śnieg, a także śliska jezdnia są śmiertelnie niebezpieczne. W takich warunkach należy zachować szczególną ostrożność, a przede wszystkich zmniejszyć prędkość.

Zimowe opony w całości nie uchronią nas przed niebezpieczeństwem. Musimy dołożyć do tego rozsądek oraz rozwagę. Innym bardzo ważnym aspektem, który może zredukować szansę na wypadek bądź kolizję jest sprawdzanie przyczepności. Co jakiś czas, w bezpiecznych warunkach warto wykorzystać metodę próbnego hamowania. Im niebezpieczniej oraz gdy jezdnia jest wyjątkowo śliska, tym szybciej system ABS będzie nas o tym informował.

Podczas jazdy w ciężkich warunkach trzeba działać z chłodną głową. Nie warto ostro hamować, oraz zachowywać się nerwowo.

Niestety, ale okres zimowy niesie za sobą sporo niebezpieczeństw. To nagranie przedstawia, jak zdradliwa może być jazda na śliskiej nawierzchni.

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Następny artykuł