Kierowco musisz uważać
Źródło: zdrogi.pl

Kierowco musisz mieć się na baczności. Zapominając o tej ważnej opłacie, możesz zapłacić drakońską karę

Piotr DutkaPiotr Dutka
2 Stycznia 2021

Kierowco, nowy 2021 rok stoi pod znakiem gruntownych zmian. W życie wejdzie wiele nowych przepisów, które zrewolucjonizują prawo drogowe w naszym kraju. Podniesiona zostaje również płaca minimalna, z 2600 do 2800 złotych. Wyższe wynagrodzenie wiąże się z podniesieniem kar za brak polisy OC lub niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji od czynności cywilnoprawnych PCC-3.

Kierowco, zapominając o polisie OC narażasz się na surową karę. Wraz z nowym rokiem, będą one znacznie wyższe niż dotychczas.

Każdy kierujący zdaje sobie dobrze sprawę, że polisa OC jest niezwykle ważnym dokumentem, który jest obowiązkowym elementem uprawniającym do poruszania się po publicznych drogach.

Wiele osób sądzi, że jednorazowe podpisanie dokumentu, skutkuje corocznym ponawianiem jego ważności. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ten tok myślenia jest błędny i naraża się na surowe kary. Od tego roku będą one jeszcze dotkliwsze.

Egzekwowaniem należności oraz wystawieniem kar zajmuje się UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Wielkość kary jest ściśle uzależniona od długości przerwy w płaceniu.

Warto podkreślić, że jeżeli jest ona dłuższa niż 14 dni, to należy się spodziewać, że zapłacimy dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. Wraz z wzrostem płacy minimalnej, wzrasta również rozmiar potencjalnej kary.

Tragedia w komunikacji miejskiej. Osobówka z impetem wbiła się w autobus - WideoTragedia w komunikacji miejskiej. Osobówka z impetem wbiła się w autobus - WideoCzytaj dalej

W 2021 roku płaca minimalna zwiększy się z 2600 do 2800 złotych. W praktyce oznacza to, że od teraz kara za brak OC będzie wynosić 5600 zł, zamiast dotychczasowych 5200.

Należy nadmienić, że w sytuacji gdy spóźnimy się z opłatami od 3 do 14 dni, kara będzie wynosić 50 proc. wspomnianej stawki, a więc 2800 zł.

Aktualne przepisy uwzględniają także pewne ciekawe rozwiązanie dla wszystkich spóźnialskich. W przypadku spóźnienia nie większego niż 3 dni będziemy musieli zapłacić grzywnę w wysokości 20 proc. początkowej stawki, a więc 1120 zł (wcześniej 1040 zł).

Kierowcy nie będą zadowoleni. W 2019 roku za brak ciągłości ubezpieczenia OC, ukaranych zostało aż 127 tys. zmotoryzowanych.

Inną bardzo istotną informacją dla polskich kierowców jest ewentualna  kara za nieopłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych - PCC-3. Jest ona obowiązkowa opłata, którą musi zostać uiszczona w urzędzie skarbowym w sytuacji zakupu samochodu.

Warto podkreślić, że jest ona obowiązkowa jedynie w sytuacji, gdy nabywamy pojazd od osoby fizycznej. Jeżeli auto kupujemy w salonie, komisie bądź od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą, taki obowiązek nie występuje.

Kwota takowego podatku wynosi 2 procent od ceny zakupionego samochodu. Czas za zapłatę wynosi 14 dni od daty zakupu. Weekendy oraz święta wliczają się w rejestr.

W sytuacji gdy zaniedbamy ten obowiązek, urząd skarbowy może nasz surowo ukarać. Takie osoby mogą otrzymać mandat od 280 zł (1/10 kwoty płacy minimalnej) do kary w wysokości nawet 20-krotności minimalnego wynagrodzenia. Od 2021 roku kara będzie wynosić 56 000 zł (dotychczas 52 000 zł).

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Następny artykuł