ZDrogi.pl > Porady > Jak pozbyć się wilgoci w aucie
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Jak pozbyć się wilgoci w aucie

Jak pozbyć się wilgoci w aucie
Foter.com

Jak pozbyć się wilgoci w aucie

Gromadząca się wilgoć w aucie nie jest przyjemnym zjawiskiem, a panujący obecnie okres jesienno – zimowy najbardziej wpływa na pojawienie się ciężkiego, duszącego i nieprzyjemnego zapachu występującego wewnątrz kabiny. Dodając do tego nieustannie zaparowane szyby stwarzają doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni.

Skąd bierze się wilgoć w aucie

Winę za pojawiającą się wilgoć ponosimy często my sami. Pozostawienie mokrych rzeczy, które następnie wsiąkają w tapicerkę to jedna z przyczyn wydobywania się później niemiłej woni. Oczywiście brzydki zapach nie musi oznaczać, że nie dbamy o nasz pojazd. Panująca pora roku i warunki atmosferyczne z nią związane ułatwiają gromadzenie wilgoci, ale dłuższe zaniedbanie w tej kwestii może spowodować kłopoty, których nie będzie się łatwo się pozbyć.

Innym źródłem problemu mogą być nieszczelności w newralgicznych miejscach. Szyberdach, drzwi czy system wentylacji mogą przepuszczać wodę dlatego warto kontrolować stan uszczelek tych elementów.

Jak zapobiegać powstawianiu wilgoci

Podstawą jest regularne i dokładne sprzątanie samochodu. Nieprzyjemny zapach lub pojawiająca się pleśń jest oznaką, że najwyższy czas się tym zająć. Czyszczenie kabiny jest szczególnie ważne w porze jesieni i zimy, kiedy najwięcej wilgoci trafia do wnętrza pojazdu poprzez naniesienie deszczu i śniegu znajdującego się na butach i kurtkach.

Wszystkie te okoliczności wpływają także na zaparowanie szyb, które pojawia się na wskutek różnicy temperatur (w zimie wolimy jednak gdy w kabinie jest ciepło). Po takiej podróży w pierwszej kolejności należ porządnie przewietrzyć samochód. Otwieramy wszystkie drzwi oraz szyby i pozostawiamy w ten sposób samochód na kilka godzin. Następnie odkurzamy podłogę, chodniki i fotele.

Brzydkiego zapachu pozbędziemy się za pomocą dokładnego prania oraz używając odpowiednich preparatów do czyszczenia tapicerki samochodowej. Na koniec pozostaje nam powtórnie przewietrzyć auto i odkurzyć wnętrze.

Prócz czynności porządkowych zalecamy również zaopatrzyć się w pochłaniacze wilgoci występujące w formie pojemników lub woreczków z zawartością silikonowych granulek. Do wyboru mamy warianty jednorazowe, które skutecznie absorbują wilgoć przez kilka tygodni. Ciekawszą alternatywą są jednak pochłaniacze wielorazowe.

Gdy wchłoną dostateczną ilość wody sygnalizują to poprzez zmianę koloru. Aby były zdatne do ponownego użytku wystarczy włożyć je na kilka minut do kuchenki mikrofalowej. Na rynku znajdziemy też osuszacze pod postacią tabletek. Kapsułka wraz ze zwiększającą się ilością wody rozpuszcza się po czym wylewamy zawartość i wkładamy nową tabletkę.

Co jeszcze możemy zrobić

Jak już wcześniej wspomnieliśmy powinniśmy skontrolować stan naszego auta. Winę za nieprzyjemny zapach mogą ponosić nieszczelności i być może konieczna będzie wymiana uszczelek np. w drzwiach. Odpływy w podłodze oraz kratki w podszybiu muszą być w pełni drożne.

Zalecamy też systematyczną wymianę filtra kabinowego. To w nim wielokrotnie pojawiają się szkodliwe dla zdrowia bakterie odpowiedzialne również za wydobywanie się okropnego odoru. Sprawdzajmy też wszelkie zagłębienia, w których może pojawiać się nadmiar wody. Innym powodem może być kłopot z ogrzewaniem co doprowadza do nieskutecznego osuszania wnętrza i odparowywania szyb w samochodzie.

Ponadto można nadzorować kondycję układu klimatyzacji. System jest nie tylko niezbędny w upalne letnie dni, ale również nieodzowny w chłodniejsze pory roku, ponieważ osusza wnętrze kabiny oraz odparowuje szyby dlatego regularny serwis jest mile widziany.

Zadbany samochód to podstawa i nie mamy tu na myśli wyłącznie stanu wszelkich podzespołów. Porządek i czystość świadczy o nas kierowcach i warto czasem poświęcić na to trochę czasu, gdyż nie tylko poprawia komfort jazdy i samopoczucie, ale także wpływa na bezpieczeństwo swoje i innych.

Niedostateczne odparowanie szyb zmniejsza naszą widoczność, a o konsekwencjach takiego działania nie trzeba wspominać. Czasem przyczyna nieprzyjemnego zapachu jest głębsza i konieczna jest wizyta w warsztacie, aczkolwiek regularna wymiana filtra kabinowego i cykliczny serwis klimatyzacji z pewnością zmniejszy ryzyko takich sytuacji.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Powiązane