Honda Ropot
Źródło: Honda

Honda Ropot - nietypowe rozwiązanie japońskiego producenta

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
8 Grudnia 2020

Honda zaprezentowała nowe, nietypowe rozwiązanie, które ma pomóc najmłodszym w codziennej drodze do szkoły i z powrotem. Producent odkrył, że dzieci w wieku 7-lat mają zaledwie 2/3 pola widzenia dorosłych, co sprawia, że są znacznie bardziej narażone na wypadki.

Honda Ropot - to nie literówka. Tak nazywa się nowe rozwiązanie japońskiej marki.

Minęły ponad dwa lata, odkąd Honda zakończyła prace nad ASIMO (Advanced Step in Innovative Mobility) - humanoidalnym robotem, który od 18 lat wywołuje uśmiech ludzi na całym świecie.
W tym roku Honda planuje wprowadzić nieoficjalnego następcę ASIMO. Oto Ropot - robot, który wprowadza system wykrywania obiektów w martwym polu... w życie dzieci.

Nowe rozwiązanie ma uczynić drogi bezpieczniejszymi dla dzieci. Sam producent porównuje system do anioła stróża dla dzieci, które chodzą samotnie do szkoły i z powrotem. Ropot pełni rolę drugiej pary uszu i oczu. Jest wielkości dłoni i można go przymocować do paska torby/plecaka. Technologia jest obecnie badana i rozwijana.

Zobacz także: Monety, które mogą być warte grube tysiące. Koniecznie przeszukaj stare komody i regały

Masz prawo jazdy kategorii B? Zyskasz nowe uprawnienia, ale musisz spełnić dwa warunkiMasz prawo jazdy kategorii B? Zyskasz nowe uprawnienia, ale musisz spełnić dwa warunkiCzytaj dalej

Zobacz także: Poprosił policjantów o podwózkę, choć był poszukiwany. Zawieźli go na komisariat

Honda zaprezentowała rozwiązanie dla najmłodszych

Jak działa Ropot? Pierwszego dnia szkoły opiekun musi odprowadzić swoje dziecko do placówki, aby dziecko zapoznało się z trasą. Przy okazji Ropot również „zapamięta” drogę. Na przejściach dla pieszych robot będzie przypominał dzieciom, że muszą patrzeć w lewo i prawo.

Oprócz tego Ropot może również wykrywać nadjeżdżające z tyłu pojazdy oraz ostrzegać o zagrożeniu - tak samo, jak działa system wykrywania martwego pola w Twoim samochodzie. Posiada również tracker, który informuje rodziców lub opiekunów, gdy dziecko dotarło do wyznaczonego celu.

Honda ropot

Zobacz także: Na Morskim Oku rozpętał się sztorm. Nagranie obiega Internet

Honda postanowiła opracować rozwiązanie, które znacznie podniesie bezpieczeństwo najmłodszych, którzy sami poruszają się do szkoły i z powrotem.

Według badań Hondy siedmiolatkowie są szczególnie narażeni na wypadki z udziałem pojazdów.Ich pole widzenia wynosi raptem dwie trzecie pola widzenia dorosłych.
Honda jeszcze nie ogłosiła dokładnej daty premiery Ropota, ale poinformowała, że przeprowadzono już ostatnie badania terenowe.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Zobacz jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

 

Następny artykuł