ZDrogi.pl > Porady > Dlaczego trzeba zachować odstęp od TIR-a? Warto obejrzeć to nagranie - Wideo
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:00

Dlaczego trzeba zachować odstęp od TIR-a? Warto obejrzeć to nagranie - Wideo

Czym grozi jazda na zderzaku? Nagranie pokazuje jak bardzo jest to niebezpieczne
YouTube: YouCar

W ostatnim czasie w końcu ktoś nachylił się nad problemem „jazdy na zderzaku". Jazda taka polega na nieutrzymywaniu prawidłowej odległości od poprzedzającego nas pojazdu - jest to bardzo niebezpieczne.

Mały dystans to mało czasu na ewentualną reakcję, gdy samochód przed nami nagle zahamuje. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy jedziemy za autem z naczepą.

Doskonale uwidacznia to nagranie, które pojawiło się w serwisie YouTube na kanale YouCar. Rozpędzone auto wbija się pod naczepę, a wysoko umieszczona „paka” zwykle uderza w przednią szybę i zadziałać może niczym gilotyna.

W takiej sytuacji osoby jadące z przodu pojazdu są szczególnie narażone na poważne obrażenia.

Poganiacze w Audi mrygające długimi to „naturalny" widok na trasach

Każdy, kto wyjechał kiedyś autem za miasto, spotkał się z kierowcami, którzy dojeżdżają do naszego zderzaka i „poganiają” długimi. To ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Przypominamy, że w świetle nowych przepisów „jazda na zderzaku" jest wykroczeniem. Poruszając się autem musimy zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką się poruszamy. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

Za jazdę „na zderzaku" grozi mandat w wysokości 500 zł i 6 punktów karnych.

Co dzieje się z autem, kiedy uderza w naczepę? Zobaczcie na poniższym filmu:

Źródło: YouTube/YouCar

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl