ZDrogi.pl
Polonez Jeremy Clarkson

youtube.com Mickey Gold

Clarkson dwa razy nagrywał film o Polonezie. W tym starszym nie miał litości - Wideo

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Polonez został już raz ostro skrytykowany przez Jeremy'ego Clarksona. Mało kto jednak wie, że był jeszcze jeden materiał archiwalny, w którym brytyjski dziennikarz przejechał sie polskim autem. Wtedy również nie zostawił suchej nitki na poczciwym "Po

Polonez testowany przez Clarksona. Słynny film to nie pierwszy raz

Polonez to auto, które wywołuje skrajne emocje, od nienawiści po głęboką nostalgię. To też słynne nagranie na którym Jeremy Clarkson testuje polską maszynę, szybko podzieliło fanów motoryzacji.

Jedni się z nim zgadzali, pastwiąc się nad Polonezem, a inni znienawidzili Clarksona, za skrytykowanie ich motoryzacyjnego obiektu kultu. Jeśli ktoś jeszcze tego filmu nie widział, zamieszczamy go poniżej i polecamy nadrobienie.

Miał rację, czy przesadził? Nie ukrywajmy, Clarkson jest showmanem, więc robi to co oczekuje od niego publika. A ludzie lubią oglądać, jak ktoś złośliwie pastwi się nad nieudanym samochodem. Bo powiedzmy sobie szczerze, Polonez może i nie był dobrym autem, ale też nie był aż taką tragedią, jak to przedstawiał brytyjski dziennikarz. 

Polonez kontra Clarkson, pierwsze starcie

Okazuje się, że słynny film nie jest pierwszym nagraniem Clarksona z Polonezem. Internauci odgrzebali w archiwum Top Gear stary odcinek, w którym słynny dziennikarz jedzie Polonezem i to w wersji dostosowanej do ruchu lewostronnego. Dzisiaj takie egzemplarze to cenne eksponaty w kilku polskich kolekcjach.

Co więcej, jest to wersja o nazwie Leisure (ang. wypoczynek), o czym świadczy naklejka z boku. Warto dodać, że to oznaczanie zostało nadane przez brytyjskiego dealera. Eksporterzy aut FSO często dokładali w swoich salonach dodatkowe elementy (przykład - tutaj), aby zwiększyć atrakcyjność oferty, stąd też niespotykana nazwa tego egzemplarza.

Choć sam Clarkson stwierdził, że bardziej pasowałaby nazwa Polonez Disgusting (ang. obrzydliwy). Również test przyśpieszenia nie zadowolił brytyjskiego dziennikarza. Mimo wciśnięcia gazu w podłogę i przeraźliwego ryku OHV właściwie niewiele się wydarzyło.

Dziennikarz nazwał też Poloneza "horrorem" i stwierdził, że wszystko jest w nim beznadziejne. Nie pozostawił także suchej nitki na jego przyczepności. Trudno mu się dziwić, bo spore nadwozie Poloneza zostało postawione na mniejszej płycie Fiata 125p (stąd też tak schowane koła w seryjnych egzemplarzach). Z takimi rozwiązaniami technicznymi Polonez nie miał prawa się dobrze prowadzić.

Każdy, kto miał okazję przejechać się fabrycznym egzemplarzem Poloneza, w tej kwestii raczej musi przyznać rację. To auto potrafi być jednocześnie podsterowne i nadsterowne i prowadzi się dużo gorzej niż choćby 125p. Jego zaletą było natomiast dosyć miękkie, kanapowe zawieszenie (przynajmniej w wersjach z wąskim zawieszeniem), które sprawdzało się na polskich dziurawych drogach lat 80' i 90' XX wieku.

Na sam koniec Jeremy Clarkson zabawił się w prawdziwą symfonię destrukcji. Ekipa zawiesiła dwa Polonezy na dźwigach, a dziennikarz rozbijał je o siebie wzajemnie. W ramach efektownego finału, jeden z nich został zrzucony z wysokości. Przypuszczamy, że drugi też, ale tego juz nie pokazano na nagraniu.

Co ciekawe, dziennikarz zapamiętał nie najlepsze doświadczenia z Polonezem na bardzo długo. Testując Corvette C6 przyznał, że trudno mu uwierzyć, że to auto ma z tyłu zawieszenie na resorach piórowych, "tak jak w Primie". A nazwa "Prima" była stosowana w eksportowych Polonezach, m.in. na Wielką Brytanię.

Źródło: Youtube

Podobne artykuły

Kierowca wskoczył do wody i przepłynął na drugi brzeg rzeki, aby uciec przed policją. Źródło: Materiały Policyjne

Aktualności

Wskoczył do wody i przepłynął na drugi brzeg rzeki, aby uciec przed policją

Czytaj więcej >
Policjant spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. To wysoki rangą oficer z wydziału ruchu drogowego w Pruszkowie.

Aktualności

86-latek zgłosił kradzież mercedesa. Policjanci szybko odnaleźli pojazd

Czytaj więcej >
Polak zastrzelony na parkingu w Chicago. Uderzył w cudze auto. Źródło: Twitter

Aktualności

Polak zastrzelony na parkingu w Chicago. Miał obić drzwiami auto innego kierowcy

Czytaj więcej >
Policjanci zatrzymali 47-latkę, która wyrzuciła psa z samochodu. Źródło: Policja.pl

Aktualności

Pijana kobieta wyrzuciła psa z samochodu. Zaskakująca reakcja 13-latków

Czytaj więcej >
Motocyklista zderzenie z Sarną

Aktualności

Motocyklista zderzył się z przebiegającą przez drogę sarną. Nie żyje

Czytaj więcej >
Pierwsza rocznica lotu w kosmos Suzuki w Rąbieniu. YouTube

Aktualności

To już rok od legendarnego lotu w Rąbieniu - Wideo

Czytaj więcej >