Chciał sprawdzić, czy był pijany. "Wydmuchał" promile na alkomacie i odjechał
Chciał się zachować jak odpowiedzialny kierowca, więc przyszedł sprawdzić się na alkomacie w komendzie. Okazało się, że nie może prowadzić. Później jakby nigdy nic, wsiadł za kierownicę.
Do tego niecodziennego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Zabrowie (woj. podlaskie). Na lokalną komendę policji zgłosił się 30-letni mężczyzna, który chciał sprawdzić, czy jest trzeźwy. Policjanci pozwolili mu skorzystać z alkomatu.
Alkomat wskazał, że nie może jechać, ale jemu to nie przeszkadzało
Jak podaje zambrowska komenda, badanie alkomatem wskazało, że mężczyzna ma za 0,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Gdyby kierował auto, nie kwalifikowałoby się to jako przestępstwo, a wykroczenie, ale i tak straciłby prawo jazdy i musiał zapłacić karę.
30-latek po zbadaniu alkomatem opuścił komendę, po czym ku zaskoczeniu policjanta z komendy, zaczął zmierzać w stronę parkingu. Informację przekazano dzielnicowym, którzy akurat pełnili służbę w pobliżu. Okazało się, że mężczyzna wcale nie zamierzał jechać, jako pasażer.
Kilkaset metrów od parkingu, policjanci zatrzymali mercedesa. Za kierownicą siedział 30-latek, który jeszcze chwilę temu badał się alkomatem na komendzie. W tak krótkim czasie raczej nie był w stanie wytrzeźwieć.
Mężczyzna stracił prawo jazdy, oraz odpowie za swoje czyny przed sądem. W jego przypadku może zostać zarządzony zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Będzie musiał zapłacić także karę pieniężną wysokości nie niższej niż 50 zł.
Zbadać się alkomatem możemy na każdym komisariacie
Jeśli kierujący ma więcej niż 0,4 promila alkoholu, jest traktowany z miejsca jako winny przestępstwa. Gdy wynik badania krwi jest poniżej tego poziomu, wykroczenie zostanie zaliczone jako jazda po spożyciu alkoholu. Oczywiście to również wiążę się ze wcześniej wspomnianymi konsekwencjami, oraz przejściem badań kontrolnych i kursu reedukacyjnego w celu odzyskania prawa jazdy.
Nie poniesiemy żadnych konsekwencji, jeśli badanie wykaże mniej niż 0,2 promila alkoholu we krwi. Warto jednak zaznaczyć, że takie wyniki są tylko u osób trzeźwych, a ewentualne wskazanie 0,1 może oznaczać zwyczajny błąd pomiarowy. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, nie wsiadajmy za kierownicę, lub udajmy się zbadać na pobliski komisariat.
Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]
zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl
Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl
Nocny koszmar na DK9. Samochód dostawczy z wielką siłą wbił się w przydrożne drzewo
Senior zapomniał rozłożyć lusterko w aucie i doprowadził do kolizji - Wideo
Źródło: Policja Zambrów