ZDrogi.pl > Porady > Skrócono czas na dopełnienie obowiązku każdego kierowcy. Nie zdążysz w 30 dni i zapłacisz nawet 1000 zł
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:46

Skrócono czas na dopełnienie obowiązku każdego kierowcy. Nie zdążysz w 30 dni i zapłacisz nawet 1000 zł

Rejestracja auta kara do 1000 zł
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rejestracja auta w 2021 roku. Szykują się spore zmiany

Rejestracja auta w trakcie pandemii była znacznie utrudniona, ze względu na reżim sanitarny i kolejki w urzędach. Co za tym idzie, procedura mogła trwać dłużej niż wyznaczony miesiąc. Dlatego też do końca 2021 roku obowiązywał limit 180 dni.

Jednak wraz ze styczniem rozporządzenie przestało funkcjonować i znów mamy 30 dni na dopełnienie obowiązku. Jeśli się spóźnimy, starosta może na nas nałożyć karę od 200 do 1000 zł.

Jak więc poradzić sobie z kolejkami w urzędach? Ministerstwo Cyfryzacji chwali się możliwością rejestracji auta za pośrednictwem internetu.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

- Dzięki naszej e-usłudze można dopełnić tej formalności szybko i wygodnie, nie wychodząc z domu - chwalił nowy system sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marek Zagórski.

Jak informuje minister, w 2020 roku z takiej możliwości skorzystało 601 297 kierowców. Z kolei od początku stycznia 2021 roku, naliczono niemal 56 tys. rejestracji aut.

Rejestracja auta przez internet, krok po kroku

Aby dokonać rejestracji auta przez internet, trzeba mieć profil zaufany, czyli internetowe potwierdzenie  naszej tożsamości. Możemy go założyć na stronie gov.pl, bądź na portalach bankowości internetowej niektórych banków (o ile mamy w nich konto).

Po założeniu profilu zaufanego powinniśmy zalogować się na swoim koncie w zakładce Mój GOV. Następnie przechodzimy do sekcji Usługi dla obywatela i wybieramy kategorię Kierowcy i pojazdy. Klikamy przycisk "Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzeda, kupno, darowiznę (usługa online)".

Następnie w systemie wybieramy odpowiednią usługę (zbycie, bądź nabycie pojazdu). Po tym jak zostaniemy przekierowani, potwierdzamy przyciskiem "Wyślij zgłoszenie".

Powinien wyświetlić się nam formularz, w którym wpisujemy dane pojazdu (markę, typ, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny etc.). Będziemy musieli zamieścić także skan umowy kupna-sprzedaży pojazdu, faktury VAT, czy darowizny (w zależności od formy nabycia/zbycia pojazd).

Uzupełniamy dane nasze, oraz zbywcy, bądź nabywcy. Wysyłamy zgłoszenie, które trafi do wydziału komunikacji. Następnie pozostaje potwierdzenie formularza profilem zaufanym. Na skrzynce Mój Gov otrzymamy odpowiednie poświadczenie.

Źródło: Auto Świat

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Powiązane