ZDrogi.pl
Zakup używanego auta. Jakie formalności musimy dopełnić po jego nabyciu

Foter.com

Zakup używanego auta. Jakie formalności musimy dopełnić po jego nabyciu

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Udostępnij:

Zakup używanych samochodów cieszy się w Polsce wielkim zainteresowaniem. Oferty są często atrakcyjne, a jeśli trafimy na uczciwego sprzedawcę to jesteśmy podwójnymi szczęściarzami. Podpowiadamy o jakich formalnościach warto nie zapominać aby w przepływie

Zakup używanego auta. Jakie formalności musimy dopełnić po jego nabyciu

Zakup używanych samochodów cieszy się w Polsce wielkim zainteresowaniem. Oferty są często atrakcyjne, a jeśli trafimy na uczciwego sprzedawcę to jesteśmy podwójnymi szczęściarzami. Podpowiadamy o jakich formalnościach warto nie zapominać aby w przepływie euforii nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje.

Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego auta

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na konkretną propozycję, powinniśmy przyjrzeć się umowie kupna – sprzedaży, która zawiera informacje takie jak: imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL, informacje z dowodu osobistego, numer rejestracyjny pojazdu, numer nadwozia (VIN), pojemność, rok produkcji, data i wysokość transakcji oraz wiadomości na temat ewentualnych defektów.

Przy konstruowaniu umowy pilnujcie aby na dokumencie widniał rzeczywisty termin oraz wysokość zakupu. Z punktu widzenia nabywcy nieuczciwe zabiegi nie są nieopłacalne , gdyż w pierwszym przypadku możemy odpowiadać za ewentualne szkody poprzedniego właściciela pojazdu. W tej kwestii warto być naprawdę szczegółowym i wpisać nawet konkretną godzinę zakupu, ponieważ jaką mamy pewność czy przed zawarciem transakcji nie zostało popełnione wykroczenie czy nawet przestępstwo. W takiej sytuacji udowadnianie swej niewinności jest trudne i jak to w przypadku polskich sądów bywa długotrwałe. Odradzamy również wpisanie zaniżonej kwoty sprzedaży. Utrudni to egzekwowanie zwrotu pieniędzy oraz ryzykujemy poniesienie odpowiedzialności karnoskarbowej.

Nie można też zapomnieć o odprowadzeniu podatku od zakupu auta (deklaracja podatkowa PCC – 3) na podstawie umowy sprzedaży. Na rozliczenie się z urzędem skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania mamy 14 dni (liczy się od dnia zawarcia umowy)

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Inną rzeczą, o której musimy pamiętać to sprawdzenie ważności polisy OC. W przypadku gdy auto jest ubezpieczone, a polisa pozostaje ważna, ochrona będzie obowiązywać do ostatniego dnia jej ważności. Trzeba jednak pamiętać o odnowie polisy, która nie dokonuje się automatycznie. Można to zrealizować kilka dni przed jej wygaśnięciem.

Zaktualizowany dokument musi zostać zawarty już na nasze nazwisko. Może się zdarzyć, że OC zostanie opłacone już w całości przez poprzedniego użytkownika i raczej nie warto tego zmieniać. Inaczej kiedy składka jest wykupiona częściowo i kolejna rata jest wysoka. Jeśli nasza dotychczasowa historia jako kierowcy jest lepsza, to warto skontaktować się z ubezpieczycielem w sprawie renegocjacji kwoty składki lub wypowiedzieć umowę w celu zawarcia bardziej korzystnych warunków.

Koszt opłaty OC uzależniony jest od kilku czynników takich jak: historia kierowcy, posiadany pojazd (marka, przebieg, wielkość silnika, ile lat ma pojazd), wiek, długość prawa jazdy, wielkość miasta oraz stan cywilny i ilość dzieci. Jeżeli samochód nie należy wyłącznie do nas to ubezpieczyciel weryfikuje również osobę współwłaściciela pojazdu choć w tym przypadku cena polisy będzie niższa.

Posiadanie ważnego OC jest o tyle istotne, ponieważ przy jego braku grożą nam poważne kary finansowe. Brak OC do 3 dni grozi grzywna w wysokości 1040 zł. Gdy minie od 4 do 14 dni sankcja wrasta do 2600 zł, natomiast jeżeli okres ten będzie wyższy niż 14 dni to nasze konto zmniejszy się aż o 5200 zł. Karę nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i umożliwia kierowcy odwołanie bądź zmniejszenie wymierzonych konsekwencji.

Kolejna formalność – wizyta w wydziale komunikacji

Obowiązkowym procederem po zakupie używanego auta jest wizyta w Wydziale Komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania. Od momentu nabycia mamy 30 dni na przerejestrowanie pojazdu. W przeciwnym razie grozi nam kara administracyjna w wysokości nawet do 1000 zł. W WK musimy złożyć następujące dokumenty: wniosek o rejestrację pojazdu, dotychczasowy dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym, dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa sprzedaży itp.), kartę pojazdu, jeżeli była wydana, dotychczasowe tablice rejestracyjne (jeśli będą zmieniane), dokument tożsamości nowego właściciela ważną polisę OC (do wglądu).

Koszt przerejestrowania wynosi 180,50 zł chyba, że poprzedni właściciel rejestrował samochód w tym samym wydziale komunikacji. Wówczas odpada opłata za wymianę tablic i cena zmniejsza się do 81 zł.

To tyle jeśli chodzi o obowiązkowe formalności, o których nie powinniście zapominać. Oczywiście zalecamy szczególną ostrożność przy zakupach używanych samochodów. Gdy już jesteśmy w posiadaniu nowego auta to koniecznie odwiedźcie renomowany warsztat w celu wyczyszczenia wnętrza oraz sprawdzeniu i wymianie odpowiednich podzespołów.

Tagi:

Porady motoryzacyjneSamochody używaneMotoryzacja

Redaktor zDrogi.plAutor

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >