Za co można stracić prawo jazdy na polskich drogach?
Na jaki okres można stracić prawo jazdy?
Przepisy drogowe w Polsce precyzują dokładnie, na jak długo można stracić prawo jazdy. Istnieją trzy podstawowe terminy:
Ograniczenie prawa do prowadzenia pojazdów na czas 3 miesięcy;
Ograniczenie prawa do prowadzenia pojazdów na czas 1 roku;
Ograniczenie prawa do prowadzenia pojazdów na czas 3 lat lub więcej.
Oczywiście poza tymi okresami mamy także nałożenie zakazu prowadzenia pojazdów. Jest ono związane z recydywistami, a przede wszystkim z osobami, które prowadzą samochód po wypiciu alkoholu. To najbardziej restrykcyjnie karane przestępstwo na polskich drogach. A kiedy można stracić prawo jazdy w Polsce?
Utrata prawa jazdy na 3 miesiące – przyczyny
W dwóch sytuacjach ustawodawca przewidział karę utraty prawa jazdy na okres 3 miesięcy.
Przekroczenie prędkości
Pierwszą z nich jest przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Złapany na takim wykroczeniu kierowca zostanie także ukarany mandatem w wysokości od 400 do 500 złotych, a także 10 punktami karnymi.
Jakiś czas temu chciano zmienić przepisy i rozszerzyć zapis do wszystkich dróg, także tych poza terenem zabudowanym, jednak ostatecznie do ich wejścia w życie nie doszło i dziś wciąż nie wiemy, jaki będzie taryfikator i kiedy można stracić prawo jazdy poza miastem. Co ciekawe są także okoliczności łagodzące, czyli tzw. sytuacje wyjątkowe. To na przykład konieczność szybkiego zawiezienia pacjenta do szpitala.
Przewożenie zbyt wielu osób
To przepis, który nie jest często sprawdzany przez Policję, ale który może skutkować odebraniem prawa jazdy. Dowód rejestracyjny jest dokumentem służącym nie tylko do podbicia przeglądu technicznego. Zapisano w nim także, jak wiele osób może podróżować w jednym czasie danym pojazdem.
Jeśli kierowca wiezie więcej osób, naraża się na konsekwencje. Grozi za to mandat w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny za każdą osobę ponad limit, ale nie więcej niż 500 złotych i 10 punktów karnych. Prawo jazdy traci się jednak dopiero wówczas, gdy przewozi się minimum 3 pasażerów ponad limit.