ZDrogi.pl > Porady > Wymiana przedniej szyby w samochodzie - na co zwracać uwagę?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:44

Wymiana przedniej szyby w samochodzie - na co zwracać uwagę?

Wymiana przedniej szyby w samochodzie – na co zwracać uwagę?
pixabay.com

Nie baw się sam w wymianę przedniej szyby

Kiedy trzeba wymienić szybę na nową? Oczywiście najczęściej dzieje się tak po wypadkach, gdy szkło jest pęknięte. Ale czasami problemem jest odpryśnięty kamień, który trafia spod kół auta jadącego przed Tobą lub rysy powstałe w trakcie eksploatacji pojazdu. Szyba przednia jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo. Nie tylko chroni wnętrze samochodu, ale także ma zapewniać odpowiednią widoczność. Dlatego brak rys i pęknięć jest tu kluczowy.

Pamiętaj, że samodzielna wymiana przedniej szyby w Twoim aucie będzie trudnym zadaniem. Przede wszystkim wiąże się z koniecznością użycia specjalistycznego sprzętu, a więc koszt całego przedsięwzięcia od razu musiałby znacząco wzrosnąć. Do tego właściwe wycięcie starej szyby także musi być przeprowadzone skrupulatnie, by nie doszło do poranienia się ani uszkodzenia tapicerki w aucie. To naprawdę wymagające zadanie, do którego zwykle wybiera się specjalistę, mechanika-szklarza.

Dopilnuj, by demontaż przeszedł bez problemów

To, że nie będziesz samodzielnie brał udziału w wymianie przedniej szyby, nie oznacza, że nie możesz kontrolować postępu prac. Dlatego zwróć uwagę na najważniejsze etapy, by mieć pewność, że Twoja nowa szyba nie będzie rdzewiała. Podstawowym błędem popełnianym przez osoby zajmujące się szybami w samochodach jest niedokładne usunięcie korozji pod ramką. Oczywiście inaczej wymienia się szybę w nowym pojeździe, gdzie korozji tak dużo jeszcze nie ma. Jednak za każdym razem należałoby dokładnie zwrócić uwagę na ten aspekt.

Ty, jako klient, musisz za to dopilnować, by czas pracy nad szybą nie trwał „jakoś do 3 godzin”. Jeśli usłyszysz taki termin, możesz być pewny, że w takim warsztacie ramka przy szybie nie zostanie odpowiednio oczyszczona oraz zabezpieczona przed korozją, co jest nie mniej ważne. Zwykle nie dostrzeżesz rdzy. Ukrywa się ona pod uszczelnieniem lub szybą, ale wpływa na sposób mocowania i trwałość szkła. Bez dokładnego oczyszczenia ognisk rdzy nie ma mowy, by montować nową szybę, co tylko pogłębi problem kryjący się pod uszczelkami.

Co jest najważniejsze przy wymianie szyby przedniej w samochodzie?

Obok rdzy, która jest największym problemem mocowań szyb, jest kilka aspektów, o których specjalista powinien pamiętać. Wymiana przedniej szyby w samochodzie musi przebiegać precyzyjnie. Już etap odcinania i demontowania starej jest niezwykle pracochłonny i często wymaga więcej niż jednej osoby. Mechanik musi przy tym zwrócić uwagę, by się nie poranić i by nie uszkodzić niczego, co znajduje się w samochodzie.

Dobór szyby to druga bardzo ważna kwestia. Musisz zdecydować się, czy idziesz na taniość, ryzykując, że szkło wytrzyma o wiele krócej, ale za to nie wydasz kilku tysięcy, czy jednak stawiasz na specjalistyczne rozwiązania, które później sprawdzą się w trakcie jazdy. Im lepsza, tym mniej problemów dla kierowcy podczas eksploatacji samochodu. Obecnie ceny szyb przednich w autach osobowych kształtują się na poziomie od 200 do 2000 złotych.

Montaż szyby krok po kroku

Jak mniej więcej powinien wyglądać proces wymiany przedniej szyby w aucie? Dla właściciela samochodu pierwszym krokiem będzie skierowanie się do zaufanego warsztatu, gdzie polecą mu specjalistę od tego typu zadań. Oczywiście początek stanowi też przygotowanie pracy, czyli usunięcie listew ozdobnych, maskownic, uszczelek. Dopiero teraz zaczyna się właściwa praca w kolejności:

  • Demontaż podszybia i wycięcie szyby. Często szkło wycina się po kawałku za pomocą drutu, ale są już także nowsze, bezpieczniejsze metody.

  • Oczyszczenie ramki szyby, likwidacja ognisk rdzy, konserwacja całej przestrzeni mocującej.

  • Nałożenie kleju i podkładu na ramkę szyby.

  • Przyklejenie szyby i dokładne wpasowanie jej w budę samochodu.

  • Montaż podszybia, listewek ozdobnych oraz maskownic.

  • Leżakowanie samochodu – kilka godzin w ogrzewanym pomieszczeniu.

Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, że podczas całej wymiany przedniej szyby nie wolno się spieszyć. Tak naprawdę jest to jedna z najbardziej czasochłonnych napraw. Najpierw potrzeba czasu, by usunąć zarzewie rdzy i zlikwidować wszystkie ogniska, bo w przeciwnym razie problem będzie nawracał. Potem należy zwrócić uwagę na odpowiedni odpoczynek samochodu. Zbyt szybkie ruszenie w trasę może spowodować odklejenie się szkła i odpadnięcie szyby w trakcie jazdy.

Powiązane