ZDrogi.pl > Porady > Wybieramy najlepszy akumulator samochodowy
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Wybieramy najlepszy akumulator samochodowy

Wybieramy najlepszy akumulator samochodowy
pixabay.com

W jaki sposób skontrolować stan akumulatora?

Zakłada się, że akumulator w samochodzie może pracować od 4 do 6 lat bez żadnych problemów. Po tym czasie mogą pojawić się drobne problemy, zauważalny spadek mocy lub kłopoty z ładowaniem. Zaczną nasilać się zimową porą i w efekcie przyjdzie pora na wymianę akumulatora na nowy. Tylko czy nie wystarczy go tylko podładować? Jak wybrać najlepszy akumulator?

Aby mieć pewność, że czas na wymianę, nie można kierować się tylko liczbą przepracowanych lat. Niektóre modele są odporniejsze, prawidłowo używane, mocniejsze i nawet po 10 latach będą w stanie zapewnić odpowiednią jakość pracy, o ile się je podładuje do wymaganej pojemności. Z tego właśnie powodu warto wiedzieć, jak sprawdzić stan naładowania baterii.

Najczęściej robi się to w wyspecjalizowanym serwisie. Jednak można zmierzyć odpowiednią wartość samodzielnie. Wystarczy wyjąć akumulator i go nieco rozkręcić. Trzeba odkręcić wszystkie korki w celach, a następnie za pomocą aerometru zmierzyć gęstość elektrolitu, który jest zgromadzony w poszczególnych celach akumulatora. To praca żmudna, ale niezwykle ważna.

Jak czytać oznaczenia na akumulatorach?

Jeśli już jednoznacznie stwierdzimy, że akumulator nie nadaje się do jazdy, to jak wybrać najlepszy? Przede wszystkim należy nauczyć się czytać etykiety i analizować to, co widnieje na oznaczeniach przygotowanych przez producentów. W pierwszym kroku, jeszcze przed podjęciem decyzji, należy sprawdzić parametry danej baterii, by mieć pewność, że pasuje do auta i do jego osiągów.

A co można wyczytać z obudowy? Producent zawsze wskazuje swoją markę, ale także dwa najważniejsze wskazania: pojemność całej baterii oraz prąd rozruchowy. Ta pierwsza jest podawana w amperogodzinach (skrót Ah), co w praktyce przekłada się na zdolność do komunikowania energii elektrycznej. Pojemność 50 Ah pozwoli na zasilenie obwodu o natężeniu 1 A przez 50 godzin itd.

Drugi parametr to prąd rozruchowy. Jest wyrażany w amperach i dostarcza danych o tym, jaką maksymalną ilość prądu jednorazowo można wygenerować w akumulatorze przy temperaturze -18oC. Najważniejsze zastosowanie tego parametru to oczywiście uruchomienie pojazdu, a co za tym idzie, rola takiego silnika jest o wiele większa w silnikach wysokoprężnych.

Rodzaje akumulatorów samochodowych

Skoro wiemy już, jakie są najważniejsze określenia znajdujące się na etykietach baterii samochodowych, czas, by się dowiedzieć, jakie są podstawowe rodzaje akumulatorów i czym się różnią. Do tego w końcu można przekonać się, jak wybrać najlepszy akumulator do odpowiedniego rodzaju samochodu.

Konwencjonalny obsługowy i bezobsługowy zwykły

Na początek pójdą dwa rodzaje, które są najczęściej wykorzystywane i najprostsze w konstrukcji. Nowa o obsługowym akumulatorze konwencjonalnym oraz o akumulatorze bezobsługowym zwykłym. Oba pojawiają się w autach do dziś, choć ten drugi wypiera obsługowe modele przede wszystkim w samochodach produkowanych po 2015 roku.

Tradycyjnym starszy akumulator kwasowo-ołowiowy jest wyposażony w łatwo dostępne i dobrze widoczne korki. Przez to do cel można łatwo i w miarę bezinwazyjnie dolać elektrolitu. To także zadanie dla kierowcy, a więc kontrolować poziom płynu i w razie potrzeby dolać właściwą ilość. Najczęściej ten rodzaj baterii spotkamy w autach sprzed 2010 roku.

Im więcej było potrzeba prądu z akumulatora, tym mniej sprawdzi się model obsługowy. Jak wybrać najlepszy akumulator bezobsługowy? To tzw., akumulator zwykły, które go cena to niewiele poniżej 300 złotych. W tym przypadku nie trzeba pamiętać o okresowym dolewaniu elektrolitu Technologia wapniowo-srebrowa pozwala na redukcję parowania.

Powiązane