Winiety
Źródło: zdrogi.pl

Nasi sąsiedzi wprowadzają istotne zmiany drogowe. Wejdą w życie już od przyszłego roku

Piotr DutkaPiotr Dutka
4 Grudnia 2020

Winiety to nic innego jak specjalne nalepki, które są istotnym dowodem tego, że kierowca poruszający się po danej trasie wniósł opłatę rejestracyjną. Nasi południowi sąsiedzi postanowili zrewolucjonizować swój system i wprowadzili jej elektryczną wersję. Z punktu widzenia polskiego kierowcy, zmiana jest bardzo ważna, ponieważ wielu naszych rodaków pracuje właśnie za naszą południową granicą.

Winiety. Nasi południowi sąsiedzi rewolucjonizują swój system opłat. Wersja papierowa zostanie zastąpiona nową, elektroniczną.

System winiet jest bardzo popularną formą opłat za korzystanie z autostrad. Obowiązuje w sporej ilości krajów i działa on bardzo efektywnie.

Rewolucje na swoje drogi wprowadzają Czesi, który szykują spore zmiany właśnie w temacie winiet. Mowa o wprowadzeniu wersji elektronicznej. Zmiana miałby wejść w życie już od 1 stycznia przyszłego roku.

Bardzo ważną zmianą, która pojawi się na czeskich drogach będzie rozliczenie winiety rocznej. Aktualnie jest ona ważna przez cały rok kalendarzowy. Po wprowadzeniu wersji elektronicznej, użytkownik ma możliwość poruszania się trasami, przez 365 dni od dnia zakupu winiety.

Tematy wybrane dla Ciebie

Istnieje możliwość zakupu czeskiej winiety 90 dni wcześniej. Oznacza to, że można ją już nabyć na przyszły, 2021 rok.

Informacja o zmianach w czeskim systemie jest bardzo ważna dla polskich kierowców, gdyż wielu z nich pracuje w tym kraju.

O jej dostępność oraz zakup nie trzeba się martwić. Dostępna jest w sklepie internetowym oraz niektórych stacjonarnych punktach sprzedaży (oddziały Poczty Czeskiej oraz stacje benzynowe EuroOil).

Wkrótce będzie można ją zakupić również w samoobsługowych terminalach, które będą ustawione na granicach oraz wjazdach na określone trasy.

Stracił swoje prawo jazdy w rekordowym tempie. Policja surowo ukarała młodego pirata drogowegoStracił swoje prawo jazdy w rekordowym tempie. Policja surowo ukarała młodego pirata drogowegoCzytaj dalej

Warto podkreślić, że stawki za przejazdy się nie zmienią. Ceny winiet u naszych południowych sąsiadów nie są zbyt przytłaczające. Winieta roczna  kosztuje 1500 CZK, 30-dniowa 440 CZK, natomiast 10-dniowa 310 CZK.

W ostatnim czasie istotne zmiany na swoje drogi wprowadził także nasz kraj. Obowiązują już od dziś!

Zobacz także w naszych serwisach

Następny artykuł