ZDrogi.pl > Aktualności > W oczekiwaniu na upragniony dokument, czyli rodzaje statusów prawa jazdy
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:44

W oczekiwaniu na upragniony dokument, czyli rodzaje statusów prawa jazdy

Kierownica
Foter.com

Zdane prawo jazdy nie czyni z ciebie pełnoprawnego kierowcy

Gdy stres, a następnie euforia po zdanym egzaminie opadną rozpoczyna się niecierpliwość związania z procedurą wyrobienia prawa jazdy. Tak naprawdę dopiero po odebraniu tego dokumentu stajemy się pełnoprawnymi kierowcami, które upoważnia nas do kierowania pojazdami mechanicznymi. To, że egzaminator pozytywnie zweryfikował nasze umiejętności jeszcze nie zezwala nam do wsiadania za kierownicą.

Samo oczekiwanie może się dłużyć, aczkolwiek ten proces jest o tyle łatwiejszy, że aby sprawdzić status naszego „prawka” wystarczy komputer, smartfon czy inne urządzenie z dostępem do Internetu. To zdecydowanie oszczędza czas i rozczarowanie, które zapewne byłoby większe przy osobistej wyprawie do urzędu w przypadku otrzymania niepożądanej wiadomości.

Gdzie i jak sprawdzić status

Warto podkreślić, że nie znajdziemy określonego terminu ile czasu trzeba czekać na prawo jazdy po pomyślnym ukończeniu egzaminu państwowego. Wszystko zależy od urzędu, a okres ten wynosi zazwyczaj od tygodnia do maksymalnie trzech. Jeśli od naszego sukcesu lub złożenia wniosku minęło siedem dni roboczych to wielce prawdopodobne, że zlecenie o wyrobieniu dokumentu trafiło już do PWPW (Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych).

Oznacza to, iż nasze prawko jest w fazie produkcji i od tej chwili możemy nadzorować cały proces. Z pomocą przychodzi witryna info – car.pl, na której możemy sprawdzić status. Strona internetowa ze względu na brak skrótu gov (internetowa domena przeznaczona dla organizacji rządowych) może wzbudzać podejrzenia, jednak nie ma najmniejszych obaw i warto powierzyć zaufanie temu źródłu.

Oczywiście można też udać się osobiście do urzędu, aczkolwiek jeśli dzieli nas większy dystans to wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pierwotnego wariantu.

Po wejściu na podaną stronę wchodzimy w zakładkę „moje konto” i wpisać naszego maila, z którego rejestrowaliśmy się do serwisu oraz hasło (w starszej odsłonie można użyć pesel, daty urodzenia lub numeru PKK, a także imienia i nazwiska). U góry strony znajdziemy opcje „usługi” i wybieramy punkt „prawo jazdy”. Otworzy nam się strona, gdzie po lewej stronie będzie umieszczona zakładka z kategoriami.

Wybieramy nas najbardziej interesującą po czym ukaże się kilka możliwości. Schodzimy na sam dół strony i klikamy wariant „sprawdź czy twoje prawo jazdy jest gotowe”.

W zależności od etapu wyrabiania dokumentu pojawi się jeden z poniższych komunikatów:

  • „Przyjęto wniosek — trwa postępowanie administracyjne” – znaczy, że należy uzbroić się jeszcze w cierpliwość.

  • „Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru” – najbardziej wyczekiwane obwieszczenie. Możemy udać się do urzędu w celu odebrania prawa jazdy.

  • „Niepoprawne dane” – oznacza, że popełniliście błąd przy wypełnianiu kwestionariusza.

  • „Brak spraw w toku” – nastąpiły komplikacje z twoim wnioskiem.

  • „Dokument wydany” – informuje również o fakcie odbioru dokumentu.

Opłaty i czas oczekiwania na prawo jazdy

Oczywiście za wydanie prawa jazdy również obowiązuje zapłata i wynosi 100,50 zł. Opłatę możemy uiścić w kasie adekwatnego względem zamieszkania urzędu lub na jego konto. Są też dwa rodzaje odbioru. Pierwszy to rzecz jasna pójście do urzędu. Alternatywnym wyjściem jest otrzymanie dokumentu za pośrednictwem poczty pod warunkiem, że zaznaczyliśmy taką opcję w kwestionariuszu.

W jednym z poprzednich akapitów podkreśliliśmy, iż cała operacja przebiega od jednego do trzech tygodni. Witryna gov.pl wyjaśnia, że standardowy okres wynosi 9 dni. W rzadkich sytuacjach cały przebieg wydłuża się do miesiąca kiedy urząd musi wyjaśnić twoją sytuację np. gdy odebrano nam uprawnienia do prowadzenia pojazdów lub nasze prawo jazdy znajduje się poza granicami kraju. Wyjątkowo czynności mogą zostać wydłużone do dwóch miesięcy.

Powiązane