ZDrogi.pl > Porady > W jaki sposób powinna przebiegać naprawa samochodu?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

W jaki sposób powinna przebiegać naprawa samochodu?

W jaki sposób powinna przebiegać naprawa samochodu?
pixabay.com

Wbrew pozorom wybór warsztatu to trudne zadanie

Na polskim rynku działa tysiące warsztatów mechanicznych. Jak przebiega naprawa samochodu? To zależy od tego, które miejsce wybierzesz. Nie da się jednak ukryć, że właśnie odpowiednia decyzja sprawia, że naprawa jest przeprowadzana szybko i skutecznie albo wręcz przeciwnie, czyli wolno i z wysokimi kosztami. Warto na to zwracać uwagę.

Oczywiście każdy warsztat to inne miejsce. W niektórych możesz poczekać w przestronnej sali i napić się herbaty, w innych umawiasz się na odbiór lub na wiadomość od mechanika, jak wygląda sytuacja. W gruncie rzeczy nie jest to tak ważne. I tak na koniec liczy się tylko to, by praca nad mechaniką auta była wykonana prawidłowo, dlatego warunki, w których można czekać, są dalece mniej istotne.

Na pewno jednak mogą wpłynąć na podjęcie decyzji. Chodzi o to, by wybrać miejsce, które najlepiej sprawdzi się w przypadku wykonywania napraw związanych z danym modelem samochodu czy daną usterką. Warto także kierować się opiniami innych. Świetnie sprawdza się tu tzw. marketing szeptany – czy to w sieci, czy to w rzeczywistości – dlatego warto się dowiedzieć czegoś o warsztacie jeszcze przed jego odwiedzeniem.

Warsztaty specjalizujące się w konkretnych naprawach. Czy to dobry pomysł?

Oczywiście trudno uważać, że ktoś jest specjalistą od wszystkiego. Podstawową obsługę, a więc wymianę klocków, oleju w silniku, filtrów powietrza czy oleju potrafią wykonać fachowcy w każdym zakładzie i nie ma tu żadnych wyjątków. Dopiero bardziej skomplikowane naprawy mogą wymagać właściwych narzędzi diagnostycznych czy stanowisk.

W takiej sytuacji najlepiej wybrać mechanika, który zajmuje się konkretnym układem. Jak przebiega naprawa samochodu u specjalisty znającego się na blacharce? Bardzo szybko określa rodzaj uszkodzeń i cenę, jest w stanie o wiele prościej wdrożyć naprawę, a przede wszystkim ma pistolety do lakierowania czy inne narzędzia, które ułatwiają pracę nad autem.

Trzeba więc unikać osób, które robią wszystko i nic, chyba że są mechanicy, którzy współpracują z innymi, a rozliczają tylko z klientem. Wówczas o wiele wygodniej jest kontaktować się z jedną osobą, podczas gdy wszystkie inne czynności, które muszą być wykonane przy aucie, są zlecane odpowiedniemu specjaliście.

Umówienie się na wizytę, określenie problemu, ustalenie zakresu usługi

No dobrze, przejdźmy do konkretów i załóżmy, że wybór mechanika już za Tobą. Jak przebiega naprawa samochodu? Po pierwsze musisz zadzwonić i umówić się na wizytę. Ważne, byś mógł chwilę porozmawiać z mechanikiem, więc nie rób tego na ostatnią chwilę. Jeśli przy oddaniu pojazdu nie ustalisz pewnych rzeczy, to na pewno później nie będziesz zadowolony z usługi.

Druga rzecz, od której w sumie zacznie się cała zabawa, to określenie problemu, z którym przyjeżdżasz. A więc chodzi o to, by powiedzieć, co dokładnie sprowadza do specjalisty, jakie części podejrzewa się o uszkodzenie i jakie są objawy awarii, które skłoniły kierowcę do wybrania się po pomoc. Tylko w ten sposób ukierunkujesz mechanika i sprawisz, że naprawa będzie prostsza i szybsza.

Na koniec warto zwrócić uwagę na ustalenie zakresu usługi. Chodzi o to, by od razu sprecyzować, czego potrzebujesz i na co się godzisz. Ważne jest także, by mechanik jasno określił, jaki jest zakres wykonywanych przez niego prac oraz to, w jaki sposób będzie pracował. Ustal także mniej więcej termin oddania samochodu, byś wiedział, na jak długo będziesz pozbawiony transportu.

Cena, o której decyduje klient

Zawsze staraj się mieć świadomość i przewidywać, jak wiele będzie trzeba zapłacić. Już w pierwszym etapie mechanik poinformuje Cię, ile będzie kosztowało sprawdzenie auta i podjęcie kroków w celu usunięcia usterki. Dzięki temu wiesz mniej więcej, jak wiele pieniędzy przygotować, choć oczywiście cena wraz z tym, jak przebiega naprawa samochodu, może wzrosnąć.

Od czego w ogóle zależy? Z jednej strony to części, które zamawiasz. Pamiętaj, że musisz każdorazowo wyrazić zgodę na to, by mechanik kupił oryginał lub zamiennik. Dopytuj się, czy olej otrzymujesz z beczki czy z odzysku oraz jakiego rodzaju produkty są używane do wykonania napraw. Do tego cena zależy od robocizny. Niektóre naprawy są prostsze, nie wymagają rozkładania auta, inne wręcz przeciwnie. To wpłynie na cenę.

Zostawisz samochód i czekasz. Teraz powinieneś dostać informację, czy wszystko przebiegło zgodnie z planem, czy są jakieś dodatkowe koszty, czy trzeba dopłacić. Musisz także zdecydować, czy chcesz, by mechanik wykonał jazdę próbną (co czasem jest konieczne, np. przy naprawie elementów przeciekających). O wszystkim jednak będziesz informowany w trakcie lub zadbasz o to, jeśli wiesz, jak przebiega naprawa samochodu.