ZDrogi.pl
Unia Europejska utrudni kierowcom przekraczanie dopuszczalnej prędkości

Citroën Polska

Nowe auta mają uniemożliwić przekraczanie prędkości. Tako rzecze ETSC

30 Września 2020

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Unia Europejska z lubością dba, abyśmy nie zrobili sobie krzywdy. Od 2022 r. dbać będzie dodatkowo system ISA - inteligentny asystent prędkości. Rozwiązanie to ma skutecznie utrudniać (w praktyce nawet uniemożliwiać) przekraczanie dopuszczalnych prędkości

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) chce zmian w koncepcji działania inteligentnego asystenta prędkości (ISA). System, który w nowych samochodach będzie obowiązkowy od 2022 r., zdaniem ETSC powinien SKUTECZNIE zapobiegać łamaniu ograniczeń prędkości.

To prędkość (a właściwie jej nadmiar) jest najczęstszą przyczyną śmierci w wypadkach drogowych. Z tego powodu ETSC stara się przekonać władze Unii Europejskiej do wprowadzenia możliwie najbardziej radykalnego sposobu działania systemu ISA.

Początkowo asystent prędkości miał tłumić osiągi silnika w sytuacji przekroczenia limitu. Jeśli to by nie pomagało (a kierowca wciskał pedał gazu dalej) kolejnymi etapami miały być sygnały dźwiękowe i wypychanie pedału gazu w górę/wibracje na pedale.

Unia Europejska wyliczyła, że samo wprowadzenie systemu ISA może o 20% zmniejszyć liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

System miał czerpać informacje o dopuszczalnej prędkości z kamer rozpoznających znaki drogowe oraz wskazań modułu GPS. Ostateczna decyzja w sprawie działania systemu ma zapaść 8 października 2020 r.ETSC założyło, że producenci aut, w trosce o sprzedaż nowych modeli, mogliby dążyć do maksymalnego uproszczenia procedury wyłączenia asystenta. W ten sposób wymóg Unii byłby spełniony, a kierowcy zadowoleni.W związku z tym Rada Bezpieczeństwa chce, aby niemożliwe było proste zduszenie systemu ISA.

Przycisk pozwalający na wyłączenie asystenta miałby działać tylko do najbliższej zmiany w ograniczenia. W praktyce, jeśli na ograniczeniu do 60 wyłączylibyśmy go, aby jechać 80, przy zmianie ograniczenia do 50 system załączyłby się samoczynnie i zdusił moc silnika. Kierowca musiałby ponownie wyłączać asystenta. I tak przy każdej zmianie dopuszczalnego limitu prędkości. Brzmi upierdliwie... w ten sposób kierowcy, dla własnego spokoju, jeździliby zgodnie z przepisami. Teoretycznie więc byłaby możliwość wyłączenia systemu, ale w praktyce przyprawiałoby to o frustrację nawet świętego.

Unia Europejska 8 października będzie ustalać, jak dokładnie funkcjonować będzie ISA (Intelligent Speed Assistance)

Co do obecności systemu ISA - wszystko jest już przesądzone. Od maja 2022 każdy nowy model będzie miał asystenta na wyposażeniu. 2 lata później system zagościć będzie musiał również w modelach, które zadebiutowały przed 2022 r. W ten sposób producenci nie będą mogli ominąć przepisów, konstruując nowy model na płycie podłogowej poprzednika.

W świetle przepisów bowiem „modelem” jest płyta podłogowa. W ten sposób właśnie Mercedes przedstawiając S-klasę (W222), ominął przepisy nakazujące stosowania nowego czynnika - niebezpiecznego według niemieckiego producenta. Model W222 bazował na tej samej płycie co W221 - w świetle przepisów mógł zatem dalej stosować czynnik r134a, mimo że modele debiutujące po 2017 r. miały wykorzystywać czynnik r1234fy.

Podobne artykuły

Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >
Chiny zapłacił za BMW w monetach

Aktualności

Kupił wymarzone BMW za pomocą monet. Przyniósł do salonu aż 900 kg miedziaków - Wideo

Czytaj więcej >
Funkcjonariusze walczyli o życie niemowlęcia. Dziecko zakrztusiło się kawałkiem jabłka

Aktualności

Monitoring miejski w Poznaniu nagrał dramatyczną walkę o życie niemowlęcia

Czytaj więcej >