Unia Europejska chce wprowadzić opłaty za autostrady
Źródło: Aureus Via

Polscy kierowcy zapłacą za przejazd niemieckimi autostradami. Unia Europejska walczy ze zmianami klimatu

Piotr DutkaPiotr Dutka
22 Sierpnia 2020

Unia Europejska chce rozpocząć efektywną walkę ze zmianami klimatycznymi. Taki stan rzecz jest równoznaczny z końcem darmowej jazdy po niemieckich autostradach. Zapłacą nie tylko kierowcy aut osobowych, ale także samochodów ciężarowych czy furgonetek. W ciągu ośmiu lat nowe przepisy zaczęłyby obowiązywać w całej Unii Europejskiej.

Unia Europejska walczy ze zmianami klimatycznymi. Wkrótce kierowcy będą płacić za unijne autostrady.

To nie pierwsza próba wprowadzenia opłat dla obywateli innych krajów za korzystanie z niemieckich autostrad. Wcześniejsze próby Niemców były jednak nieskuteczne. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że taki projekt jest sprzeczny z unijnym prawem.

Warto podkreślić, że sieć niemieckich autostrad jest naprawdę okazała. Mowa o 13 tysiącach kilometrów. Zajmuje ona drugie miejsce pod względem długości w całej Unii Europejskiej.

Nie od dziś wiadomo, że Niemcy są jedynym państwem w Unii Europejskiej, gdzie autostrady są utrzymywane z podatków obywateli. Nie ma żadnych dodatkowych opłat za korzystanie z nich.

Wideo - Rzucał kamieniami w samochody. Jeden z kierowców ukarał go w oburzający sposóbWideo - Rzucał kamieniami w samochody. Jeden z kierowców ukarał go w oburzający sposóbCzytaj dalej

Nie wiadomo, czy projekt ostatecznie wejdzie w życie. Jeśli spełni się najgorszy scenariusz, za przejazd autostradami w całych Niemczech i Unii Europejskiej trzeba będzie płacić.

Opłaty za przejazd bądź też opłaty za korzystanie z infrastruktury będą pobierane od wszystkich pojazdów z wyjątkiem autokarów i autobusów – poinformował Andreas Scheuer, niemiecki minister transportu.

Zobacz także:

1. Kierowco, miej się na baczności. Już nie tylko policja będzie mogła kontrolować kierowców. MON przedstawił projekt nowej ustawy

2. Zenek Martyniuk kupił nowego Mercedesa. Cena? Powala na kolana

3. Już wkrótce premiera nowej FSO Syreny. Vosco EV ma być hitem sprzedaży. Jeden szczegół zaskakuje

4. Auta nagle zatrzymały się na autostradzie i wjechały na pas zieleni. Ciężko uwierzyć dlaczego

5. Ford Crown Victoria z silnikiem używanym w czołgu. Osiągi tego samochodu robią wrażenie

Następny artykuł