ZDrogi.pl > Porady > Samochód bez OC? Zdradzamy kiedy jest ono niezbędne i jak oszczędzić
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 14:50

Samochód bez OC? Zdradzamy kiedy jest ono niezbędne i jak oszczędzić

Ubezpieczenie OC - jak osczędzić
Materiały Policyjne

Odpowiedź was zaskoczy. I tak, i nie.

Wszystko zależy od tego, o jakim samochodzie mówimy. Jeśli używanym na co dzień — to musi mieć ono ubezpieczenie. Ba! Musimy nawet zadbać o jego ciągłość, a wszelkie spóźnienia w przedłużaniu mogą nas dodatkowo kosztować.

Jeśli posiadamy auto zabytkowe - wtedy możemy wykupić czasowe ubezpieczenie. Taka opcja pozwala zaoszczędzić na polisie auta, które z garażu wyjeżdża, np. jedynie latem.

Ubezpieczenie OC - jest niezbędne

Jako właściciel auta mamy obowiązek dbać o ciągłość jego ubezpieczenia. Może się wydawać, że samochód stojący pod domem lub wykorzystywany jedynie na dojazdy do sklepu 5 kilometrów dalej nie będzie potrzebował ubezpieczenia.

Niestety Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada narzędzie, które analizuje bazę zarejestrowanych pojazdów.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Ubezpieczenie OC - czy da się zaoszczędzić?

W związku z tym są w stanie zauważyć utratę ciągłości ubezpieczenia i się do nas w tej sprawie prędzej czy później zgłoszą. I tani nie będzie .Jeśli więc chcemy uniknąć kar za brak ubezpieczenia, musimy wykupić OC.

Jeśli zaś posiadamy auto zabytkowe, sytuacja również nie wygląda tak kolorowo. Owszem, możemy mieć ubezpieczenie, na dowolną część roku ( ale nie krótszą niż 30 dni )... ale pod pewnymi warunkami.

Auto zabytkowe musi być autem starszym niż 25 lat lub unikatowym pod względem historii czy nietypowych rozwiązań technicznych. W dodatku taki samochód musi posiadać minim 75% oryginalnych części. Nie możemy zatem stosować do napraw tańszych zamienników...

Właśnie! Wszelkie naprawy muszą być konsultowane z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Jeśli więc wybierzemy się zabytkowym autem w dłuższą trasę, np. na zlot klasyków, i auto nam nawali... nie będziemy mogli nic z tym zrobić.

Pozostaną dwie możliwości - czyli ściągnięcie konserwatora na miejsce awarii lub przywiezienie auta na lawecie do konserwatora. Nie możemy w takiej sytuacji naprawić auta i dalej się nim poruszać.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected];

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Powiązane