Uber wypadek z udziałem pieszej
Źródło: YouTube: 12 News

Autonomiczny samochód potrącił pieszą. „Kierująca” oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
17 Września 2020

Uber prowadził testy nad technologią autonomiczną, gdy w trakcie jednej z jazd próbnych doszło do tragicznego wypadku. Jeden z testowanych pojazdów uderzył w pieszą, która w wyniku obrażeń zmarła. Kierująca pojazdem usłyszała zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci.

Jest dalszy ciąg głośnej sprawy z 2018 roku. 46-letnia wówczas Rafaela Vasquez siedziała za kierownicą autonomicznego samochodu testowanego przez Ubera. Tak naprawdę nie kierowała autem, ale pełniła funkcję „kierowcy zapasowego” w czasie, gdy samochodem kierował autopilot.

Uber. Podczas testu samochodu autonomicznego doszło do wypadku, w którym zginęła piesza.

Wideo - „Policję dzwoń Wiesiek” - Kolizja w Gdańsku - kto wymusił pierwszeństwo?Wideo - „Policję dzwoń Wiesiek” - Kolizja w Gdańsku - kto wymusił pierwszeństwo?Czytaj dalej

Dzisiaj grzeje:

1. Istotne zmiany dotyczące przeglądu technicznego już wkrótce? Ciężej będzie przejść obowiązkowe badanie
2. Wielki sekret Japonii ujawniony. Minister obrony powiedział prawdę. Chodzi o UFO
3. Policjanci wjechali na rondo pod prąd. Radiowóz wywrócił się po zderzeniu z osobówką

46-letnia Rafaela Vasquez stanęła przed sądem najwyższym w hrabstwie Maricopa, w stanie Arizona i usłyszała zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

Prokuratura zarzuca jej, że w chwilach poprzedzających zdarzenie Rafaela oglądała filmy na telefonie, dlatego nie zdążyła zareagować na sytuację na drodze. Mimo to kobieta nie przyznaje się do winy.

Do zdarzenia doszło w 2018 r. w mieście Tempe w Arizonie w trakcie testów autonomicznego auta Ubera. Podczas jazdy pojazd potrącił śmiertelnie kobietę. Był to najprawdopodobniej pierwszy w historii wypadek spowodowany przez pojazd bezzałogowy, podczas którego zginął przechodzień.

Uber zawiesił testy pojazdów autonomicznych po wypadku. Sąd w Arizonie uznał, że wina leży po stronie kierowcy.

Zadaniem Vasquez było przejęcie kontroli nad pojazdem w przypadku jakiejkolwiek niespodziewanej sytuacji. Tymczasem śledczy ujawnili, że podczas jazdy kobieta była zdekoncentrowana i dlatego zbyt późno nacisnęła na pedał hamulca.
Samochód, poruszający się z prędkością nieco ponad 60 km/h, uderzył w przechodzącą w przez jezdnię w niedozwolonym miejscu 49-letnią Elaine Herzberg.

Nagranie zarejestrowane podczas wypadku zamieszczamy poniżej:

W 2019 r. prokuratura w Arizonie uznała, że Uber nie poniesie odpowiedzialności karnej za wypadek. Także Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu przypisała katastrofę głównie kierowcy, chociaż skrytykowała Ubera za to, że nie zapewnił podczas testów „wystarczającej kultury bezpieczeństwa".

Po wypadku Uber tymczasowo zawiesił testy samochodów autonomicznych. Wznowiono je dopiero rok później, po wprowadzeniu dodatkowych restrykcji, w tym limitów prędkości.

Zobacz także:

1. Popełnił kolosalny błąd na grzybobraniu. Nigdy nie rób jak on, trafił do szpitala
2. Ogromny skandal w sporcie. Podawał podopiecznym doping na stacjach benzynowych i w fast foodach
3. Wideo - Legendarny Fiat 125p z silnikiem 2.0. Ten tuning robi wrażenie
4. Dlaczego nie wolno trzymać nóg na desce rozdzielczej? Zdjęcia po wypadku
5. Bigos z wasabi, czyli Polonez przyrządzony po japońsku
6. Viki Gabor i jej ojciec zostali napadnięci przez grupę agresywnych mężczyzn. Dramat w rodzinie zwyciężczyni Eurowizji

ORZEŹWIAJĄCA LEMONIADA ARBUZOWA. PYCHA!

Następny artykuł