Samochody używane jednak bez wyższej akcyzy
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wspaniałe wieści dla planujących zmianę auta - nie musicie się już śpieszyć

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
16 Października 2020

Samochody używane miały zostać objęte wyższą akcyzą. Rząd w ten sposób chciał "zachęcić" polaków do kupowania nowych pojazdów. Te miałyby być oczywiście bardziej ekologiczne i bezpieczniejsze - MF uważało, że wszyscy na tym zyskamy.

Po tym, jak minister Jadwiga Emilewicz padła ofiarą rekonstrukcji rządu, PiS postanowił wycofać się z planów podwyższenia akcyzy na samochody używane.

„W MF nie pracujemy nad podwyżką stawek podatku akcyzowego od samochodów, ale mamy projekt, który ma eliminować oszustwa w tej branży, a także projekty informatyczne ułatwiające obsługę akcyzy” - poinformowało o tym właśnie biuro prasowe Ministerstwa Finansów.
Była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas wrześniowej konferencji dotyczącej innowacyjnego ekosystemu dla elektromobilności poinformowała, że rozważane jest podniesienie akcyzy na samochody używane.

Samochody używane bez większej akcyzy. Zmiany nie wejdą w życie

Chciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoChciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoCzytaj dalej

Zobacz także: Na oczach matki ukradł auto z dzieckiem w środku. Nagle wrócił się i zaczął jej grozić policją

Zapowiedzi Emilewicz zaniepokoiły Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. Jego prezes Alfred Franke oświadczył, że zmiana spowodowałaby, iż Polacy, zamiast przesiąść się do aut nowych, dłużej eksploatowaliby dotychczasowe. Spadek importu przełożyłby się na zmniejszenie wpływów do budżetu, a dodatkowo ucierpiałyby też tysiące osób zajmujących się importem pojazdów zza granicy.

Obecny park samochodowy daje pracę ponad 145 tysiącom mechaników i wielu innym specjalistom, a ograniczenie rynku samochodów używanych uderzyłoby mocno w cały ten segment.

Samochody używane. We wrześniu padł rekord importu

Chociaż ostatecznie nic w przepisach się nie zmieniło (i w najbliższym czasie się nie zmieni), we wrześniu do Polski sprowadzono 88 626 samochodów używanych, co jest najwyższym tegorocznym wynikiem.

Następny artykuł