ZDrogi.pl > Aktualności > Wspaniałe wieści dla planujących zmianę auta - nie musicie się już śpieszyć
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 14:51

Wspaniałe wieści dla planujących zmianę auta - nie musicie się już śpieszyć

Samochody używane jednak bez wyższej akcyzy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Po tym, jak minister Jadwiga Emilewicz padła ofiarą rekonstrukcji rządu, PiS postanowił wycofać się z planów podwyższenia akcyzy na samochody używane.

„W MF nie pracujemy nad podwyżką stawek podatku akcyzowego od samochodów, ale mamy projekt, który ma eliminować oszustwa w tej branży, a także projekty informatyczne ułatwiające obsługę akcyzy” - poinformowało o tym właśnie biuro prasowe Ministerstwa Finansów.Była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas wrześniowej konferencji dotyczącej innowacyjnego ekosystemu dla elektromobilności poinformowała, że rozważane jest podniesienie akcyzy na samochody używane.

Samochody używane bez większej akcyzy. Zmiany nie wejdą w życie

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Zapowiedzi Emilewicz zaniepokoiły Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. Jego prezes Alfred Franke oświadczył, że zmiana spowodowałaby, iż Polacy, zamiast przesiąść się do aut nowych, dłużej eksploatowaliby dotychczasowe. Spadek importu przełożyłby się na zmniejszenie wpływów do budżetu, a dodatkowo ucierpiałyby też tysiące osób zajmujących się importem pojazdów zza granicy.

Obecny park samochodowy daje pracę ponad 145 tysiącom mechaników i wielu innym specjalistom, a ograniczenie rynku samochodów używanych uderzyłoby mocno w cały ten segment.

Samochody używane. We wrześniu padł rekord importu

Chociaż ostatecznie nic w przepisach się nie zmieniło (i w najbliższym czasie się nie zmieni), we wrześniu do Polski sprowadzono 88 626 samochodów używanych, co jest najwyższym tegorocznym wynikiem.