Samochody używane jednak bez wyższej akcyzy
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wspaniałe wieści dla planujących zmianę auta - nie musicie się już śpieszyć

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
16 Października 2020

Samochody używane miały zostać objęte wyższą akcyzą. Rząd w ten sposób chciał "zachęcić" polaków do kupowania nowych pojazdów. Te miałyby być oczywiście bardziej ekologiczne i bezpieczniejsze - MF uważało, że wszyscy na tym zyskamy.

Po tym, jak minister Jadwiga Emilewicz padła ofiarą rekonstrukcji rządu, PiS postanowił wycofać się z planów podwyższenia akcyzy na samochody używane.

„W MF nie pracujemy nad podwyżką stawek podatku akcyzowego od samochodów, ale mamy projekt, który ma eliminować oszustwa w tej branży, a także projekty informatyczne ułatwiające obsługę akcyzy” - poinformowało o tym właśnie biuro prasowe Ministerstwa Finansów.
Była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas wrześniowej konferencji dotyczącej innowacyjnego ekosystemu dla elektromobilności poinformowała, że rozważane jest podniesienie akcyzy na samochody używane.

Samochody używane bez większej akcyzy. Zmiany nie wejdą w życie

Możesz zapłacić nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli samochodów pójdą ostro w góręMożesz zapłacić nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli samochodów pójdą ostro w góręCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje:

1. Tragedia na Mazowszu - Ojciec przypadkowo zabił córeczkę
2. Pilny komunikat GIF. Wycofują popularny lek, natychmiast oddaj go do apteki
3. Sławomir Szmal zasnął za kierownicą i spowodował wypadek

Zapowiedzi Emilewicz zaniepokoiły Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. Jego prezes Alfred Franke oświadczył, że zmiana spowodowałaby, iż Polacy, zamiast przesiąść się do aut nowych, dłużej eksploatowaliby dotychczasowe. Spadek importu przełożyłby się na zmniejszenie wpływów do budżetu, a dodatkowo ucierpiałyby też tysiące osób zajmujących się importem pojazdów zza granicy.

Obecny park samochodowy daje pracę ponad 145 tysiącom mechaników i wielu innym specjalistom, a ograniczenie rynku samochodów używanych uderzyłoby mocno w cały ten segment.

Samochody używane. We wrześniu padł rekord importu

Chociaż ostatecznie nic w przepisach się nie zmieniło (i w najbliższym czasie się nie zmieni), we wrześniu do Polski sprowadzono 88 626 samochodów używanych, co jest najwyższym tegorocznym wynikiem.

Następny artykuł