ZDrogi.pl > Aktualności > Różnice pomiędzy kolizją drogową a wypadkiem
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Różnice pomiędzy kolizją drogową a wypadkiem

Różnice pomiędzy kolizją drogową a wypadkiem
Foter.com

Kiedy mówimy o kolizji, a kiedy o wypadku

Kolizja drogowa następuje jeżeli w zdarzeniu nie występują osoby, które doznały jakichkolwiek obrażeń ciała, a jedyną szkodą są zniszczone samochody. Takie wydarzenia obejmują przede wszystkim stłuczki. W porównaniu z wypadkiem jest to znacznie mniej groźny incydent. Z wypadkiem mamy do czynienia w sytuacji kiedy znajduje się przynajmniej jeden uczestnik z obrażeniami ciała. Do takiego procederu zaliczają się też śmiertelne przypadki przy czym zgon nie musi nastąpić na miejscu. O różnicach mówi także art. 177 Kodeksu karnego:

§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1. podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. § 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.

Czy obecność Policji jest konieczna w każdej sytuacji

Jeśli nastąpiła kolizja drogowa i nie ma osób poszkodowanych, wówczas obecność organów ścigania nie jest obowiązkowa. W uzasadnionych przypadkach uczestnicy zdarzenia mogą wyjaśnić sprawę na własną rękę chyba, że nie mogą dojść do porozumienia. Policja może się przydać przy również w spisaniu oświadczenia, które przyda się w procesie ubiegania się o odszkodowanie. Takie pismo powinno zawierać takie informacje jak:

  • Datę, godzinę oraz miejsce zdarzenia

  • Dane kierowców (imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL)

  • Numery rejestracyjne samochodów uczestniczących w zdarzeniu

  • Numer polisy sprawcy i dane firmy ubezpieczeniowej, w której ma OC Opis okoliczności (im więcej szczegółów, tym lepiej)

  • Opis uszkodzenia pojazdu

  • Wskazanie sprawcy zdarzenia

  • Oświadczenie sprawcy dotyczące odpowiedzialności za kolizję

  • Dane ewentualnych świadków

  • Czytelne podpisy kierowców

Im więcej szczegółów tym lepiej i cała sprawa przebiegnie szybciej. Warto również wykonanie zdjęcia unaoczniające skalę rzeczywistych zniszczeń.

Inaczej kwestia wygląda przy wypadku. Wtedy stawiennictwo policji jest konieczne, gdyż mówimy o osobie lub osobach z obrażeniami ciała czy nawet śmiertelnych ofiarach. Tu już mamy do czynienia z przestępstwem i policja jest zobowiązana do przesłuchania uczestników (o ile jest to możliwe) i świadków zdarzenia oraz zabezpieczyć ślady.

Jak zachować się po kolizji oraz wypadku drogowym

Absolutnie nie uciekamy z miejsca zdarzenia i to niezależnie czy jesteśmy poszkodowanymi czy winowajcą. Jeżeli u żadnego uczestnika nie wystąpiły obrażenia bądź proces ich leczenia nie trwał dłużej niż 7 dni, nie trzeba wzywać policji. Strony biorące udział w kolizji powinny usunąć samochody z jezdni, aby nie stwarzały zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, a następnie spisać stosowne oświadczenie.

W przypadku jeśli osoba nie chce spisać takowego pisma, istnieją podejrzenia prowadzenia przez nią pojazdu pod wpływem alkoholu lub nie posiada odpowiednich uprawnień zalecamy zawiadomienie policji. Wezwanie organów ścigania będzie przydatne jeśli winowajca nie przyznaje się do popełnionego czynu, a nawet chce zrzucić odpowiedzialność na nas.

Jeśli któryś z uczestników wypadku został ranny lub zmarł, konieczne jest powiadomienie policji oraz pogotowia. Przy zgłoszeniu należy podać liczbę poszkodowanych oraz ich stan i do momentu przyjazdu lekarzy wykonujmy polecenia dyspozytora. W miarę możliwości możecie zabezpieczyć miejsce wypadku przez włączenie świateł awaryjnych oraz rozstawienie trójkątów. Bezwzględnie też nie przestawiajcie aut.

Powiązane