ZDrogi.pl
Rondo turbinowe - jak prawidłowo jeździć po tym skrzyżowaniu ?

Foter.com

Rondo turbinowe - jak prawidłowo jeździć po tym skrzyżowaniu ?

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Udostępnij:

Skrzyżowanie o ruchu okrężnym znane potocznie jako rondo dominuje na naszych drogach oraz jest obowiązkowym punktem weryfikacji naszych umiejętności podczas egzaminu na prawo jazdy. Istnieje jednak też inny rodzaj takiego skrzyżowania. Mowa tu o rondzie t

Czym się różni rondo turbinowe od klasycznego

Ronda turbinowe zostały wymyślone dla jeszcze większej przepustowości, a pierwsze ich rodzaje pojawiły się w Holandii pod koniec lat 90. Zasadniczą różnicą pomiędzy rondem turbinowym a klasycznym jest to, że na tym pierwszym znajduje się więcej niż jeden pas ruchu (zazwyczaj są to dwa pasy). Same pasy w przeciwieństwie do zwykłych rond nie są oddzielone wysepką czy krawężnikiem, a liniami namalowanymi na asfalcie. W przeciwnym wypadku nie byłaby możliwa zmiana pasa.

Obowiązują tu ogólne zasady ruchu drogowego, lecz szczególnie w takim miejscu należy być mocno wyczulonym na oznakowanie poziome. Także i tutaj przed wjazdem spotkamy się ze standardowymi oznakowaniami czyli „ustąp pierwszeństwa” oraz znak C – 12 wskazujące skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

Jak prawidłowo jeździć po rondzie turbinowym

Kluczem do bezpiecznego i prawidłowego pokonania skrzyżowania jest stosowanie się do znaków poziomych, a cały proces ułatwi zajęcie odpowiedniego pasa. Inaczej nie zjedziemy z ronda w wybranym przez nas kierunku, a już na pewno nie dokonamy tego przepisowo.

Dlatego gdy obierzemy daną drogę to warto trzymać się znaków poziomych lub w rzadszych przypadkach – pionowych. Odpowiedni dobór pasa jest ważnym czynnikiem powodującym, że dalsza jazda jest bezproblemowa, a nawet prostsza niż w przypadku rond klasycznych.

Wynika to z większej przepustowości i mniejszego ryzyka zmiany pasa więc kolizja z innym samochodem jest praktycznie niemożliwa. Łatwiej też skręcić w pierwszy zjazd w prawo, ponieważ dojazdu do ronda nie zajmują inne samochody mające inny zamiar. W takiej sytuacji przede wszystkim zmieniamy pas na wewnętrzny, który jest zazwyczaj wolny. Jeśli mamy do czynienia z dwupasmowym rondem turbinowym będącym skrzyżowaniem dwóch przecinających się dróg zazwyczaj optymalny wybór pasa i pokonania trasy wygląda następująco:

  • Skręt w prawo – zajmujemy prawy pas ruchu;

  • Jazda na wprost – zajmujemy lewy pas ruchu i opuszczamy rondo pierwszym zjazdem;

  • Skręt w lewo – zajmujemy lewy pas ruchu i zjeżdżamy z ronda drugim zjazdem;

  • Zawracanie – zajmujemy lewy pas, a następnie na „załamaniu” wysepki zmieniamy pas na wewnętrzny

Jeżeli zdarzy się, iż zajęliśmy zły pas lub zmieniliśmy zdanie odnośnie kierunku jazdy wówczas zmiana jest jak najbardziej możliwa (tylko w miejscach gdzie znajduje się linia przerywana), jednak obowiązuje nas bezwzględne ustąpienie pierwszeństwa kierowcy znajdującym się już na pasie, na którym mamy zamiar się znajdować nie zapominając przy tym o włączonym kierunkowskazie.

Podobnie dzieje się przed samym wjazdem na skrzyżowanie, bowiem tak samo jak w przypadku klasycznego ronda pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się już na nim. Nie przejeżdżamy i nie najeżdżamy również na linie ciągłe. Winę za ewentualną kolizję w takiej sytuacji będzie ponosił kierowca, który dopuścił się takiego zachowania.

Gdy już opuszczamy skrzyżowanie to sygnalizujmy ten manewr poprzez włączenie prawego kierunkowskazu. W teorii powinniśmy robić to samo gdy chcemy też włączyć się do ruchu. W teorii ponieważ według policji oraz poszczególnych oddziałów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, manewr ten jest zbędny. Mimo tego wielu instruktorów nauki jazdy zaleca wykonywanie go i jeśli jesteśmy w trakcie egzaminu państwowego, to lepiej wykonać minimalny ruch palcem.

Jazda po rondzie turbinowym na pierwszy rzut oka wygląda skomplikowanie szczególnie dla świeżo upieczonych kierowców. Taki rodzaj ma jednak wiele zalet i jest bezpieczne, a jedyną wadą jest podróżowanie w warunkach kiedy na drodze zalega śnieg. Wtedy znaki poziome są niewidoczne i nasza czujność powinna być jeszcze bardziej wzmożona.

Redaktor zDrogi.plAutor

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >