Przetarg na 308 nowych samochodów
Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

29 mln na nowe auta dla instytucji państwowych. Czy to dobry moment?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
3 Listopada 2020

Przetarg na 308 nowych aut dla rządu, który na ich zakup przeznaczyć może nawet 29 mln złotych. Czy w dobie kryzysu to dobry pomysł? Kwotę można byłoby wykorzystać lepiej...

Dopiero co informowaliśmy o planach ogłoszenia przetargu na 308 aut dla rządu, a już ujawniono portalowi FAKT całą wartość zamówienia - będzie wynosić nawet 29 mln zł!

Samochody mają docelowo trafić do 70 instytucji państwowych. Wśród nich są ministerstwa, m.in. zdrowia, MON czy MSWiA, a także te resorty, które już nie istnieją, jak np. Ministerstwo Sportu.

Przetarg na 308 samochodów dla rządu. W grze wielkie pieniądze

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Jak informują portal FAKT urzędnicy z COAR (Centrum Obsługi Administracji Rządowej) - „ogłoszone postępowanie realizowane jest w formule umowy ramowej, co oznacza, że polega na ustaleniu warunków przyszłych ewentualnych zamówień wykonawczych składanych przez poszczególne Jednostki. Zawarcie umowy ramowej, nie jest w żaden sposób wiążące dla Jednostek, nie jest również udzieleniem zamówienia”. COAR wyjaśnia też, że „sfinansowanie zamówienia przez

jednostkę, nastąpi tylko wówczas, gdy będzie ona posiadała faktycznie potrzebę zakupu i będzie w stanie go sfinansować”.

Przetarg w czasie kryzysu. To nie najlepszy moment

Pojawia się wiele pytań. Czy wydanie 29 mln zł na samochody dla rządu jest zasadne? Kwota pozwoliłaby na zakup 290 respiratorów, których w szpitalach brakuje.

Wśród aut, które mają zostać zakupione, oprócz tradycyjnych benzyniaków i diesli, znajdziemy również auta hybrydowe i elektryczne.

Następny artykuł