ZDrogi.pl
Przepisy ruchu drogowego

Znaki drogowe

Kierowco, nowe przepisy ruchu drogowego już wkrótce? W planach nowy znak drogowy

17 Września 2020

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Przepisy ruchu drogowego są integralną częścią życia każdego kierowcy. Ministerstwo Infrastruktury chce zmodyfikować przepisy dotyczące znaków drogowych. Zmiany będą widoczne dla każdego z nas.

Przepisy ruchu drogowego zostaną zmodyfikowane. W życie wejdzie również nowy znak drogowy.

Do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt zmian w rozporządzeniu dotyczący znaków oraz sygnałów drogowych. Ma on za zadanie znacząco uporządkować aktualne prawo. Co nowego czeka polskich kierowców?

Nowa ustawa o drogach publicznych daje możliwość samorządom, powoływania śródmiejskich stref parkowania. Dla niewtajemniczonych chodzi o obszary, które mogą być powoływane w ścisłym centrum miast mających ponad 100 tysięcy mieszkańców. Jest jednak jeden warunek.

Jest to możliwe, jeśli wyznaczenie zwykłej strefy parkowania nie zapewnia realizacji celów związanych z ochroną środowiska lub lokalną polityką transportową. Taka strefa może być obecna obok płatnego obszaru parkowania lub nawet w jego wnętrzu. Kierowców będą obowiązywały wówczas inne stawki.

Aktualnie nie ma znaków, które jasno sygnalizowałyby kierowcom, jakie są granice śródmiejskiej strefy parkowania. Jeżeli projekt zmian wejdzie w życie, taki stan rzeczy ulegnie zmianie. Wówczas na ulicach polskich miast zaczną obowiązywać znaki D-44a. Ich żółte tło spowoduje, że obręb strefy będzie bardzo widoczny dla wszystkich kierowców.

Przepisy ruchu drogowego będą jasne i klarowne. Koniec strefy będzie oznaczany znakiem D-45 informującym kierowców o końcu strefy płatnego parkowania.

Nowe rozporządzenie będzie istotne również ze względu na nowy wygląd tablicy informacyjnej D-34b. Informuje ona kierowców o zakresie usług, z których mogą skorzystać w miejscu postoju, na przykład na stacji paliw.

Nowe przepisy przewidują pewną bardzo interesującą możliwość. Mowa o informowaniu kierowców pod znakiem o odległości do następnej stacji paliw. Zmiana jest ważna dla osób podróżujących autostradą czy drogą ekspresowa.

W myśl projektu rozporządzenia na drogach ekspresowych będą też mogły pojawić się tablice informujące o odległości do rozpoczęcia się pasa umożliwiającego zjazd z tej drogi.

Nowe, interesujące przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia rozporządzenia. Kiedy się to stanie, tego na ten moment nie wiemy.

Podobne artykuły

Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >
Chiny zapłacił za BMW w monetach

Aktualności

Kupił wymarzone BMW za pomocą monet. Przyniósł do salonu aż 900 kg miedziaków - Wideo

Czytaj więcej >
Funkcjonariusze walczyli o życie niemowlęcia. Dziecko zakrztusiło się kawałkiem jabłka

Aktualności

Monitoring miejski w Poznaniu nagrał dramatyczną walkę o życie niemowlęcia

Czytaj więcej >
YouTuber Ginger Billy przerobił swojego forda na kosiarkę.

Aktualności

Przerobił starego forda na... kosiarkę. Można kosić w deszczu - Wideo

Czytaj więcej >