Przepisy ruchu drogowego a piesi
Źródło: infor.pl

Kierowco, miej się na baczności. Nowy przepis ruchu drogowego spędzi sen z powiek wielu zmotoryzowanych

Piotr DutkaPiotr Dutka
10 Września 2020

Przepisy ruchu drogowego bardzo jasno regulują kwestię związane z poruszaniem się po publicznych drogach. Temat dotyczący pieszych oraz ich pierwszeństwa na przejściu dla pieszych jest obecny w opinii publicznej nie od dziś. Ustawa miała wejść w życie 1 lipca, jednak upadła. Jest jednak nowy pomysł, który już wkrótce zacznie obowiązywać.

Przepisy ruchu drogowego już wkrótce zostaną zmienione. Kierowco, nowy przepis może skutecznie utrudnić ci życie. Może wejść w życie już niebawem.


Projekt dotyczący pierwszeństwa pieszych miał wejść w życie z dniem 1 lipca 2020 roku. Jak już dobrze wiemy, nie doszło do tego. Przepisy, poza zmianami w pierwszeństwie pieszych, miały też sprawić, że kierowcom przekraczającym dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h zatrzymywałoby prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Bezwzględnie.

Okazuje się jednak, że w Sejmie leży inny, bardzo ciekawy projekt. Dotyczy pierwszeństwa na pasach. To właśnie on może już wkrótce zadebiutować na polskich drogach.

Dzisiaj grzeje:

1. Od dzisiaj nowe przepisy w Polsce. Każdy powinien wiedzieć

2. Amerykanie testują nową potężną broń. Cały świat drży w posadach

Wedle tego przepisu, pieszy będzie miał zawsze pierwszeństwo już podczas zbliżania się do pasów. Założenie bardzo podobne do tego z lipcowego projektu. Jest jednak znacząca różnica.

W myśl nowego projektu pieszy pomimo faktu pierwszeństwa przed pasami będzie musiał przed wejściem na przejście, zatrzymać się i upewnić, że kierowca ustąpił mu pierwszeństwa.

Wideo - Ten kierowca siał popłoch na publicznej drodze. O krok od tragediiWideo - Ten kierowca siał popłoch na publicznej drodze. O krok od tragediiCzytaj dalej

Przepisy ruchu drogowego, które wkrótce mają wejść w życie w taki sposób definiują obowiązki pieszego:

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju.

Aktualnie, pieszy ma pierwszeństwo jedynie w przypadku gdy znajduje się na pasach.

Zobacz także:

1. W Martynę Wojciechowską uderzył samochód. Nagranie wyciekło do sieci

2. Cały świat obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje prawdziwa legenda sportu, miał 75 lat

3. Kierowco możesz stracić swoje uprawnienia, jadąc 61 km/h. Rygorystyczna ustawa może wejść w życie już wkrótce

4. Na Mazowszu pojawił się nietypowy radar. Nowatorskie podejście do problemu

5. Tragiczny wypadek. Zderzenie osobówki z busem. Nie żyje młody polski piłkarz

6. W Holandii reaktywowano “partię pedofilów”. Tłumaczymy, jak to w ogóle możliwe

Następny artykuł