Przejście dla pieszych
Źródło: motofakty

Rząd będzie karać za używanie smartfona na pasach. Zmiana w ustawie została zatwierdzona

Piotr DutkaPiotr Dutka
27 Listopada 2020

Przepisy ruchu drogowego mają znacząco pomóc wszystkim uczestnikom ruchu drogowego w poczuciu bezpieczeństwa. Polski rząd wprowadza kolejne zmiany, które wywołały wiele kontrowersji, aczkolwiek chodzi w nich o poprawę bezpieczeństwa na przejściach. Przyjęto bowiem nowelizację pewnej ustawy. Już wkrótce będzie obowiązywać zakaz korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię.

Przepisy drogowe będą bezwzględne. Już wkrótce w Polsce, będzie obowiązywać nowy przepis odnośnie korzystania ze smartfonów na przejściach dla pieszych. Wiele osób nie będzie zadowolonych.

Korzystanie z telefonu, a co za tym idzie chwilowa utrata uwagi, szczególnie na przejściu na dla pieszych może skończyć się tragicznie. Wie o tym każdy z nas, który jest czynnym uczestnikiem ruchu drogowego.

Polski rząd pracował nad potrzebnymi zmianami, które miały skutecznie zminimalizować niebezpieczne sytuacje z pieszymi w roli głównej. Jak się okazało, nowelizacja ustawy została przyjęta i wkrótce w naszym kraju możemy spodziewać się istotnych zmian.

Dzisiaj grzeje:

1. Donieś na źle zaparkowany samochód i zarób - nowatorskie rozwiązanie do walki z piratami drogowymi

2. Wystarczyło, że spojrzeli na zdjęcie Agaty Dudy. Internauci dosłownie wściekli się, zwrócili uwagę na jedną rzecz

3. Przerażający wypadek. 41 osób zginęło w zderzeniu autobusu z ciężarówką

Już wkrótce na ulicach polskich miast, widok osoby korzystającej z telefonu podczas przechodzenia przez pasy będzie rzadkim zjawiskiem. Wszystko przez nowy przepis, zabraniający korzystania z telefonu podczas przejścia przez jezdnię.

Warto podkreślić, że ten istotny zakaz będzie obowiązywać tylko i wyłącznie wówczas, gdy pieszy chce wejść na jezdnię lub znajduje się na przejściu.

Owocna kontrola policji. Zatrzymali BMW z trzema mężczyznami. Wszyscy mieli sporo za uszamiOwocna kontrola policji. Zatrzymali BMW z trzema mężczyznami. Wszyscy mieli sporo za uszamiCzytaj dalej

Istotną datą w tym temacie jest 24 listopada, kiedy to Rasa Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawa o ruchu drogowym.

Wprowadzona ustawa ma za zadanie ograniczyć liczbę niebezpiecznych sytuacji na przejściach dla pieszych. W wyniku zagapienia w ekran telefonu komórkowego rokrocznie dochodzi o wielu tragicznych wypadków z udziałem nieostrożnych pieszych. Teraz ma się do zmienić.

Wielu ekspertów grzmi, że dotychczas piesi bardzo często byli zaabsorbowani rozmową, czatowaniem czy przeglądaniem internetu podczas przechodzenia przez jezdnię, że przechodząc przez jezdnię, wpadali wręcz pod samochody.

Samochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - WideoSamochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - WideoCzytaj dalej

Warto podkreślić, że nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Co bardzo ważne, badania przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego pokazują, że jedynie 5 procent pieszych pokonuje przejście dla pieszych, korzystając w tym czasie ze swojego smartfona.

Zobacz także w naszych serwisach:

1. Ministerstwo Zdrowia nagle zmieniło zdanie. Podali nowe, uaktualnione statystyki na temat epidemii w Polsce

2. Ewa Wachowicz używa zupełnie innego mięsa do zrobienia rosołu, można oniemieć z wrażenia. Efekt jak z najlepszej restauracji, co za smak

3. Czołowe zderzenie motocyklisty z wozem strażackim. Finał tego wypadku zakrawa o cud - Wideo

4. Piłkarz Arsenalu brał udział w groźnym wypadku. Zdarzenie nagrano

5. W lusterku zauważyli czarną sylwetkę. Pasażer na gapę w radiowozie - Policjanci byli zaskoczeni

6. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat

7. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie

Następny artykuł