ZDrogi.pl > Aktualności > Procedura dorabiania klucza – jak przedstawiają się koszty usługi
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Procedura dorabiania klucza – jak przedstawiają się koszty usługi

Kluczyki samochodowe
Foter.com

Procedura dorabiania klucza –  jak przedstawiają się koszty usługi

Posiadanie jednego kluczyka do samochodu to ryzykowne zachowanie i warto wyposażyć się w zapasowy odpowiednik. Sama procedura wyrobienia wtórnika nie jest kłopotliwa i uciążliwa pod warunkiem, że posiadamy zapasowy klucz. Gorzej gdy takowym nie dysponujemy.

Zapasowy klucz ułatwia sprawę

Jeśli w zanadrzu mamy alternatywny klucz, to cała proces wytworzenia wtórnika jest zdecydowanie prostsza, gdyż na jego podstawie w punkcie ślusarskim łatwo dorobić nowy grot. W zależności od rodzaju wyróżniamy groty dwustronne, jednostronne i kątowe, a koszt takiego wyrobienia mieści się w granicach kilkudziesięciu złotych. W przypadku gdy posiadamy klucz z immobilizerem, cena całej operacji jest większa.

Na wielkość stawki wpływ ma dodatkowe utrudnienie, gdyż auto otworzymy tylko wtedy kiedy sygnał z kluczyka będzie się pokrywać z tym w transponderze auta. Mechanik dodatkowo zweryfikuje z chipa kod elektroniczny i zaprogramuje go do nowego egzemplarza. Cena za usługę, w zależności czy zależy nam na stałym czy zmiennym kodzie waha się w przedziale od 100 do 250 zł. Cena usługi jest uzależniona także od marki i modelu samochodu.

Co robić gdy zgubiliśmy jedyny klucz

Problem pojawia się w sytuacji jeśli nie mamy dodatkowego klucza. Gdy już do tego doszło to w pierwszej kolejności należy niezwłocznie zawiadomić policję. Jeżeli pechowiec ma wykupioną polisę autocasco to warto powiadomić również ubezpieczyciela. Gdyby doszło do ewentualnej kradzieży to śmiało możemy wówczas ubiegać się o odszkodowanie. Przebieg wyrobienia klucza jest ułatwiona jeżeli nie mamy immobilizera. Na miejscu pojawia się ślusarz i dorabia nowy grot w oparciu o zamek. Niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo cała operacja może trwać nawet kilka godzin.

Alternatywnym rozwiązaniem jest udanie się do ASO (Autoryzowana stacja obsługi pojazdów). Nie zapominamy o dokumentach potwierdzających, że pojazd należy do nas. W skrajnych przypadkach proces będzie trwał nawet kilka tygodni zaś cena za serwis mieści się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Przy wyborze ASO, warto uwzględnić umieszczenie zupełnie nowego kodu dostępu do kluczyka i immobilizera, na wypadek żeby nieuprawniona osoba nie otworzyła samochodu starym szyfrem. Ustawienie opcjonalnego kodowania również zależy od marki oraz modelu pojazdu i kosztuje od 50 do 400 zł. Niestety z tą czynnością wiążą się dodatkowe przeszkody, ponieważ niezbędną czynnością jest przewożenie auta za pomocą lawety. Taka metoda będzie również konieczna przy nowszych maszynach z wyższego segmentu.

Wynika to z faktu, że większość takich aut ma w swym wyposażeniu układ bezkluczykowego dostępu , przez co produkcja wtórnika jest bardziej skomplikowana i droższa w porównaniu ze starszymi wozami. Na nadplanowe opłaty składa się też awaryjne otworzenie drzwi w serwisie. W poszczególnych modelach niezbędny będzie demontaż stacyjki aby dociąć grot, co również wywołuje nadprogramowe wydatki.

Istnieją też samochody, gdzie niezbędna jest wymiana całego komputera i powtórne kodowanie. To wszystko wpływa na dość pokaźny rachunek sięgający czterocyfrowych sum. Jak widać technologia wiele oferuje, ale w przypadku pechowych wydarzeń potrafi mocno nadszarpnąć budżet.

Inne rozwiązania

Jeśli poruszamy się starszym samochodem, który nie mają mocno zaawansowanej techniki antykradzieżowej, to wyjściem jest wizyta w niezależnych serwisach. Stawka za usługę wynosi od 100 do 1200 zł. Cena obejmuje obudowę klucza, kodowanie transpondera, docięcie grota i nowy kluczyk.

Wiadomo, że przypadki chodzą po ludziach więc co robić gdy pozostawimy nasz jedyny klucz w stacyjce i przy okazji zatrzaśniemy drzwi. Odradzamy samodzielne kombinowanie przy zamku. Tym sposobem zniszczymy zamek narażając się na kolejne opłaty. Wybijanie szyby też nie jest najlepszym pomysłem, bowiem wstawienie nowej przekroczy cenę skorzystania z pomocy pogotowia zamkowego. Specjalista poradzi sobie z zamkiem w kilka minut, a za pomoc zapłacimy od 100 do 300 zł