Pościg za motocyklistą zakończył się tragicznie
Źródło: zDrogi.pl

Podczas pościgu policjant rozjechał motocyklistę - Szokujące wideo. Sąd zdecyduje o przyszłości funkcjonariusza

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
19 Sierpnia 2020

Pościg za motocyklistą zakończył się tragedią. W ocenie śledczych, po tym, jak pościg przeniósł się na drogę szutrową, Karol S. miał nie zachować należytej ostrożności i nie zachować bezpiecznego odstępu.

​We wtorek 18 sierpnia rozpoczął się proces policjanta oskarżonego o niedopełnienie obowiązków służbowych i spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Sądem Rejonowym w Olsztynie podejmie decyzję o przyszłości funkcjonariusza.
Karol S. został oskarżony przez Prokuraturę Rejonową w Giżycku.

Sprawa dotyczy zdarzenia z 22 kwietnia 2019 r. w Dobrym Mieście na Warmii. Według ustaleń prokuratury Karol S. wraz z innym policjantem pełnił w tym dniu służbę. Funkcjonariusze poruszali się nieoznakowanym radiowozem, którego oskarżony był kierowcą.

Pościg za motocyklistą z 22 kwietnia 2019 r. zakończył się traficznie. 23-letni kierujący jednośladem zginął pod kołami radiowozu.

Wideo - Przerażający wypadek. Ciężarówka z impetem wjechała w samochody osoboweWideo - Przerażający wypadek. Ciężarówka z impetem wjechała w samochody osoboweCzytaj dalej

W trakcie patrolu funkcjonariusze zauważyli wyjeżdżający ze stacji paliw motocykl typu cross, który poruszał się bez tablic rejestracyjnych. Policjanci postanowili zatrzymać go do kontroli. Karol S. włączył sygnały dźwiękowe i świetlne i ruszył w pościg za jednośladem. Motocyklista zignorował wezwania do zatrzymania się. Oba pojazdy poruszały się wąskimi drogami z prędkościami powyżej 100 km/h.

W ocenie śledczych, po tym, jak pościg przeniósł się na drogę szutrową, Karol S. miał nie zachować należytej ostrożności i nie zachować bezpiecznego odstępu niezbędnego do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się uciekającego motocyklisty.

W wyniku takiego zachowania kierowcy radiowozu miało dojść do uderzenia pojazdem w tylne koło motocykla. Wskutek zderzenia motocyklista się wywrócił, a radiowóz po nim przejechał. 23-letni motocyklista zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Pościg za motocyklistą zakończył się tragedią. Podczas wtorkowej rozprawy Karol S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

„Wskazał m.in., że podczas pościgu jego zamiarem nie było uderzenie w motocykl, lecz wyprzedzenie motocyklisty w możliwie dogodnym miejscu i zajechanie mu drogi w celu spowolnienia i zatrzymania tego pojazdu” - poinformował p.o. rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Wacław Bryżys.

O wypadku pisaliśmy już wcześniej: TUTAJ

Oskarżony wyjaśnił również, że kiedy pomiędzy radiowozem a motocyklem raptownie zmniejszyła się odległość, próbował wyhamować auto. Niestety nie udało mu się uniknąć zderzenia.

Zdaniem niektórych przeczy temu nagranie z wideorejestratora, na którym widać, że samochód jechał mniej więcej ze stałą prędkością i nie zwalniał, nim doszło do uderzenia.

Sąd w pierwszym dniu procesu przesłuchał ośmiu świadków i dwóch biegłych z zakresu rekonstrukcji wypadków oraz oceny stanu technicznego pojazdu.

W trakcie rozprawy przed Sądem Rejonowym w Olsztynie strony złożyły wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu użycia i wykorzystania środków przymusu bezpośredniego oraz taktyki i techniki interwencji policyjnej.
Ma to pomóc w ustaleniu poprawności zachowania załogi radiowozu w trakcie całego pościgu. Sąd rozpozna ten wniosek na posiedzeniu wyznaczonym na piątek 21 sierpnia.

Zobacz także:

1. Zdjęcia - Wjechał policyjnym BMW w... butle z gazem
2. Ogromna tragedia na S8. Zdjęcia z miejsca zdarzenia wprawiają w osłupienie
3. Jeden z najpopularniejszych w Polsce mandatów drogowych zostanie zniesiony. To koniec kar, kierowcy świętują
4. Przejechała egzaminatora w trakcie egzaminu na prawo jazdy. Czeka ją surowa kara
5. Wideo - Pieszy cudem uniknął śmierci. Nagranie może przerażać
6. Znaleziono cztery fabrycznie nowe Polonezy. Wśród nich prawdziwy „Biały Kruk”

Następny artykuł