ZDrogi.pl > Aktualności > Popełniłeś wykroczenie? Policjant będzie mógł cię wysłać z powrotem na egzamin
Piotr Dutka
Piotr Dutka 19.03.2022 15:03

Popełniłeś wykroczenie? Policjant będzie mógł cię wysłać z powrotem na egzamin

Policja
Policja.pl

Wiele osób sądzi, że prawo jazdy jest bezterminowe. Jest to błąd, ponieważ skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy jest możliwe. Wszystko zależy od oceny policjanta, który może uznać, że konieczne jest sprawdzenie kompetencji kierującego.

Prawo jazdy to bezsprzecznie najważniejszy dokument dla wszystkich kierowców. Uprawnia ono do legalnego przemieszczania się za pomocą pojazdów mechanicznych, usprawniając codzienne życie.

Jak się okazuje, otrzymanie wymarzonych uprawnień nie jest równoznaczne z tym że stajemy się kierowcą do końca naszego życia. Jak wiadomo, są pewne sytuacje, które mogą przyczynić się do utraty prawa jazdy. Mowa o jeździe pod wpływem alkoholu, czy też przekroczenie dozwolonego limitu punktów karnych.

Jak się okazuje, zasadność naszego prawa jazdy mogą podważyć interweniujący policjanci.

Jest to możliwe na mocy artykułu 129 ust.2 pkt 13a ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawa o Ruchu Drogowym.

Wedle tego przepisu, mundurowi mogą skierować do starosty wniosek o wysłanie prowadzącego na egzamin sprawdzający kwalifikacje. Jest jednak jeden podstawowy warunek.

Mowa o wątpliwościach odnośnie do aktualnych umiejętności za kierownicą danej osoby.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

W praktyce takowa sytuacja może mieć miejsce, gdy policjant natrafi na starszego kierowcę, który zdobył swoje uprawnienia kilkadziesiąt lat temu. Mimo to w chwili obecnej nie jest w stanie zapanować na prowadzonym pojazdem i jest realnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego.

Inną ewentualnością jest kierowca, który nagminnie łamie obowiązujące przepisy, narażając bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Przepis jest niekorzystny szczególnie dla bolączki polskich dróg, piratów drogowych.

Warto podkreślić, że policjanci mogą uzyskać informacje o danym kierowcy, którego należy skierować na powtórny egzamin np. w czasie czynności na drodze, ale także od osób postronnych, m.in życzliwych sąsiadów.

Starosta nie może odrzucić wniosku komendanta.

Warto podkreślić, że osoba skierowana na ponowny egzamin po części traci swoje uprawnienia. Dopiero ponowny egzamin będzie w stanie przywrócić ich ważność.

Dopiero pozytywny wynik egzaminu pozwoli kierowcy powrócić do jazdy po publicznych trasach.

Powiązane