Policja ma nowe uprawnenia
Źródło: Policja.pl

Policja otrzyma nowe uprawnienia. Właściciele samochodów nie będą zadowoleni

Piotr DutkaPiotr Dutka
26 Sierpnia 2020

Policja już wkrótce ma otrzymać nowe uprawnienia. Chodzi o wgląd w dodatkowe informacje, będące w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Oczywiście wszystkie dane będą sprawdzane podczas kontroli drogowej. Rząd walczy z obecnością na polskich drogach samochodów z zabranymi dowodami rejestracyjnymi.

Policja otrzymała nowe uprawnienia. Nowe przepisy już wkrótce

Według informacji przekazanych przez ,,Rzeczpospolita" projekt nowelizacji przepisów jest już gotowy. Mowa o informacjach gromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Oprócz dotychczasowych danych w bazie ma znaleźć się także informacja o zatrzymanym dowodzie rejestracyjnym.

Specjalny projekt został przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Warto podkreślić, że już od bardzo dawna, do takiej zmiany obligowało nas prawo unijne. O takowe uprawnienia zabiegały także policja, ITD oraz Ministerstwo Infrastruktury.

Po wejściu w życie nowych zmian, policjanci i funkcjonariusze ITD w przypadku wystawienia pokwitowania za zatrzymany dowód rejestracyjny będą wpisywać do CEP-u również datę ważności czasowego pozwolenia na poruszanie się po drodze. Do tej pory pokwitowania, bardzo często były traktowane jako martwy dokument, ponieważ przy ponownym zatrzymaniu służby nie miały możliwości zweryfikowania terminu obowiązywania pozwolenia czasowego.

Wideo - Kolejny efektowny przelot przez rondo. Koszmarny wypadek zakończony bolesnym lądowaniemWideo - Kolejny efektowny przelot przez rondo. Koszmarny wypadek zakończony bolesnym lądowaniemCzytaj dalej

Pokwitowanie wystawione przez policję może być ważne maksymalnie 7 dni. W praktyce wystawiane jest ono na 24 godziny.

Wielu kierowców nie objawiała się żadnych konsekwencji za zgubienie pozwolenia czasowego i nieokazywanie go podczas policyjnej kontroli. Było to spowodowane faktem, że nie przewidziano za to żadnych kar.

Teraz ta luka w prawie ma zostać skutecznie wyeliminowana. Podczas kontroli służby będą miały natychmiastowy wgląd w to, czy i na ile czasu dany pojazd dostał warunkowe pozwolenie na poruszanie się po drogach.

Zobacz także:

1. Wideo - Kolejny efektowny przelot przez rondo. Koszmarny wypadek zakończony bolesnym lądowaniem

2. Dramat Patryka Vegi, skarbówka zainteresowała się jego Lamborghini. Trudno uwierzyć dlaczego

3. Przerażający wypadek. Bus dosłownie wbił się w TIR-a. Siła uderzenia była ogromna

4. U władzy bez niespodzianek. Nie będzie postępowania ws. kierowcy Szydło

5. Lexus LC Convertible Regatta Edition. Definicja motoryzacyjnego piękna w odsłonie błękitu

Następny artykuł