Policja. Nie żyje popularna "Lodzia" - Leokadia Krajewska
Źródło: Policja.pl

Nie żyje najsławniejsza polska policjantka. Powstawały o niej wiersze

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
25 Sierpnia 2020

Policja w Warszawie w 1945 powitała w swoich szeregach Leokadię Krajewską. Popularna „Lodzia” przykuwała uwagę na stołecznych ulicach, będąc jedną z niewielu kobiet, które kierowały ruchem. Bez fałszywej skromności przyznawała, że dużą popularność zawdzięczała swojej urodzie.

Leokadia Krajewska była jedną z najpopularniejszych policjantek w kraju. Na początku znana była przede wszystkim w Warszawie, gdzie pracowała w Kompanii Ruchu Drogowego.

Policjantka kierowała ruchem w centrum stolicy, ale szybko stała się gwiazdą i jedną z najbardziej lubianych funkcjonariuszek w całym kraju.

Policja. Popularna "Lodzia" była jednym z symboli powojennej Warszawy.

Wideo - Ktoś podrzucał opony na pole rolnika. Ten okrutnie się zemściłWideo - Ktoś podrzucał opony na pole rolnika. Ten okrutnie się zemściłCzytaj dalej

Leokadia Krajewska odeszła w wieku 92 lat. Była pierwszą kobietą w szeregach stołecznej policji. Popularna „Lodzia” Kierowała ruchem na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Pięknej, Al. Jerozolimskich i Brackiej czy Krakowskiego Przedmieścia z Karową. Kobieta kierująca ruchem na głównych ulicach Warszawy zwracała mnóstwo uwagi.

O „Lodzi” szybko usłyszała cała Polska. Kobieta stała się nie jedną z pierwszych, ale i najpopularniejszą policjantką w kraju.

Policja - Nie żyje popularna Policja - Nie żyje popularna "Lodzia"
Policja.pl

Pracę w policji zaczęła w wieku 17 lat. Sympatię obywateli zdobyła głównie dzięki swojej pogodności, której podobno nie straciła do ostatnich chwil życia.
„Lodzia” uczciwie przyznawała, że na początku kariery zwracała na siebie głównie dlatego, że była atrakcyjną dziewczyną.

Policja. Leokadia Krajewska służbę zakończyła w 1973 roku. Z tej okazji zorganizowano „Lodzi” uroczyste pożegnanie w Białej Sali Komendy Stołecznej Policji.

O jej przejściu na emeryturę informowała nawet prasa.

W ostatnich latach swojego życia na tyle często odwiedzało ją pogotowie, że zdążyła zaprzyjaźnić się ze stołecznymi ratownikami medycznymi, których często obdarowywała słodyczami w podziękowaniu za pomoc.

Policja - Nie żyje popularna Policja - Nie żyje popularna "Lodzia"
Policja.pl

Zobacz także:

1. Wideo - Tragiczny wypadek. Cysterna spadła z wiaduktu po zderzeniu z Oplem Corsą
2. Rozpoznał na ulicy swoje skradzione auto. Ruszył w pościg, pomogła mu policja
3. Jeździsz sprowadzanym autem? Możesz zapłacić 100 zł mandatu - Wielu kierowców nieświadomie łamie przepisy
4. Kierowco, miej się na baczności. Już nie tylko policja będzie mogła kontrolować kierowców. MON przedstawił projekt nowej ustawy
5. Kierowco, unikaj tych stacji paliw. UOKiK ujawnił, że „chrzczą” paliwo
6. Mężczyzna w wypadku stracił żonę i trójkę małych dzieci. Sprawca nie pójdzie do więzienia

Następny artykuł