Policja mandat
Źródło: fot. KPP Złotów

Chciał ostrzec innych kierowców przed patrolem. Zapłacił wysoki mandat

Piotr DutkaPiotr Dutka
8 Lutego 2021

Policja nie miała żadnej litości dla pewnego kierowcy, który chciał ostrzec innych zmotoryzowanych przed kontrolą drogową. Jednym słowem kierujący Mercedesem miał ogromnego pecha, ponieważ jego dobroć zarejestrowała kamera nieoznakowanego radiowozu. Mężczyzna zapłacił wysoki mandat.

Policja surowo ukarała kierowcę Mercedesa. Mężczyzna zapłacił za uprzejmość na drodze.

Do tego zdarzenia doszło we wtorek 2 lutego w miejscowości Skórka w województwie wielkopolskim. Na drodze krajowej numer 188, jeden z kierowców chciał wykazać się koleżeństwem i słono za to zapłacił.

Policjanci z lokalnej drogówki patrolowali prędkość, z którą poruszają się zmotoryzowani w terenie zabudowanym. W tym samym czasie, tą samą trasą poruszał się nieoznakowany patrol. Nagle jeden z nadjeżdżających pojazdów “mrugnął” w ich stronę światłami, informując ich o kontroli drogowej.

Nie od dziś wiadomo, że mruganie światłami jest bardzo skuteczną metodą, którą można poinformować innego uczestnika ruchu o wypadku, bądź też kontroli drogowej. Niestety, ale kierujący Mercedesem miał potężnego pecha, ponieważ znajdował się w tej drugiej sytuacji.

Nawyk ten jest od lat praktykowany przez polskich kierowców, choć z rok tego typu zachowań jest jakby coraz mniej. Być może dostępność oraz popularność słynnej aplikacji Yanosik jes głównym powodem takiego stanu rzeczy.

Kopniakiem powstrzymał SUV-a pędzącego na pieszychKopniakiem powstrzymał SUV-a pędzącego na pieszychCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Widząc takie zachowanie, policjanci zdecydowali się zawrócić i bardzo szybko zatrzymali gorliwego kierowcę. W chwili zatrzymania był kompletnie zdziwiony.

Okazało się, że osobowym Mercedesem kierował mieszkaniec powiatu złotowskiego. Za swoją dobroć w stosunku do innych kierujących, ale przede wszystkim za korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami, został ukarany surowym mandatem. Mężczyzna otrzymał 200 zł kary oraz 3 punkty karne.

(fot. KPP Złotów

fot. KPP Złotów

Mundurowi interpretują wspomniane zachowanie drogowe jako nadużycie, ponieważ polskie prawo zezwala kierowcom na mruganie światłami długimi ale jedynie w celu ostrzeżenia innych uczestników ruchu przed niebezpieczeństwem. W tym wypadku pobudki kierującego były zupełnie inne.

"Kierowco, ostrzeganie przed patrolami policji może mieć poważne skutki. Z pewnością motywem ostrzegania nie jest chęć poprawy bezpieczeństwa. Nigdy bowiem nie wiemy, czy nie mrugamy akurat do osoby nietrzeźwej, poszukiwanej lub przewożącej na przykład skradzione przedmioty. Ostrzegając możemy sprawić, że taka osoba uniknie odpowiedzialności" - zwracają uwagę polscy policjanci.

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Groźny incydent na Zakręcie Mistrzów. Samochód dosłownie wystrzelił w powietrze - WideoGroźny incydent na Zakręcie Mistrzów. Samochód dosłownie wystrzelił w powietrze - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł